Policija prekinula štrajk, dvoje mrtvih

Štrajk policajaca u drugom po veličini argentinskom gradu Cordobi okončan je nakon što je regionalna Vlada prihvatila da im poveća plate na više od 10.000 pezosa, odnosno oko 1.600 dolara.
Lokalni mediji javili su da su u Cordobi poginule dvije osobe i da je više od stotinu povrijeđeno. Uhapšeno je najmanje 56 osoba, prenosi Srna.
Nakon što je u medijima objavljena vijest o štrajku policije, lopovi su izašli na ulice Cordobe i njihove mete uglavnom su bili supermarketi i manje prodavnice, čiji su vlasnici vrlo brzo zaključali vrata.
Bande su koristile motke i kamenice za razbijanje izloga, odakle su pljačkale robu.
U Cordobi u srijedu nije radio javni saobraćaj iz bojazni od napadača i pljačke, a banke su zatvorene iz predostrožnosti.
“Sve dok na ulicama ne bude policije, tramvaji neće saobraćati”, rekao je predstavnik lokalnog sindikata UTA Alfredo Penaloza.
Vraćanje u normalu
Prema navodima medijima, ulice u Cordobi vratile su se u normalu, ali da je pedesetak ljudi pokušalo da opljačka supermarket u mjestu Gleu u provinciji Buenos Aires.
“Vlasnik je pokušao da provalnike otjera hicima iz vatrenog oružja, ali njegovo tijelo je pronađeno unutar zapaljene prodavnice”, rekao je jedan od vatrogasaca Sezar Orlando Mateo lokalnim medijima.
Guverner istoimene provincije Joze Manuel de la Sota rekao je da će policajci sada biti najplaćeniji u Argentini.
De la Sota, koji je politički suparnik predsjednice Cristine Fernandez i tvrdi da je Cordobi uskraćena podrška savezne Vlade, istakao je da bi njena administracija mnogo lakše spriječila nasilje da je ranije poslala nacionalnu policiju.
Šef kancelarije argentinskog predsjednika Jorge Capitanich negirao je optužbe i optužio je De la Sotu da pokušava da prenese krivicu za problem za koji ističe da je u potpunosti njegova odgovornost.
Argentinske vlasti poslale su u srijedu 2.000 policajaca u provinciju Cordoba.
Grad Cordoba jedan je od najstarijih u Argentini i ima oko 1,5 miliona stanovnika.
Istoimena provincija zavisi od proizvodnje i poljoprivrede, ali u proteklom periodu bilo je više odlaganja isplata i smanjenja sredstava od savezne vlade, što je izazvalo negodovanja, ali i finansijske probleme.
Izvor: Agencije