Događaji koji su obilježili svijet u 2013.

Vojni udar, ratovi, špijunske afere, prirodne katastrofe, demonstracije… to su, uglavnom, vijesti koje su nam iz svijeta dolazile u protekloj godini.

Historijski sporazum Irana i međunarodne zajednice i najavljeni početak pregovora zaraćenih strana u Siriji ipak daju nadu da bi 2014. mogla biti bolja od 2013. godine.

Al Jazeerin reporter Vladimir Bobetić donio je pregled događaja koji su obilježili svijet u protekloj godini.

Svrgavanje Mursija

U jednom danu poništeno je sve ono za šta se narod Egipta borio dvije godine.

“Ustavni sud će do vanrednih predsjedničkih izbora voditi državu, dok ne bude izabran novi predsjednik”, potvrdio je general Abdel Fattah el-Sisi.

Svrgavanje prvog demokratski izabranog predsjednika Egipta Muhameda Mursija izvelo je opet ljude na ulicu – one koji su za Muslimansku braću i one protiv vojnog udara.

U protestima koji su uslijedili ubijeno je na stotine građana, pohapšeni su skoro svi lideri Muslimanske braće, ali i Mursi, kojem se sudi. Kulminacija je bila proglašenje Muslimanske braće terorističkom organizacijom, što je izazvalo novi val nasilja, koji traje.

Rat u Siriji

Jedan napad promijenio je percepciju svijeta o ratu u Siriji – u napadu bojnim otrovom sarinom, bačenim na predgrađe Damaska, ubijeno je 1.429 osoba. Za taj čin optužena je vojska pod konotrolom predsjednika Bashara al-Assada, a SAD je bio spreman za napad.

“Odlučio sam da Sjedinjene Američke Države trebaju preduzeti vojnu akciju protiv meta sirijskog režima. Ta akcija neće biti neograničena”, poručio je američki predsjednik Barack Obama.

Na pitanje hoće li biti napada na američke baze na Bliskom istoku ako dođe do zračnih udara, odgovorio je: “Možete očekivati sve.”

Velika Britanija i Francuska, pod pritiskom javnosti, odlučuju da ne učestvuju u vojnoj intervenciji.

Pod utjecajem Rusije, Assad pristaje da uništi sve zalihe hemijskog oružja, kao i pogone za njegovu proizvodnju. Amerikanci odustaju od napada. Više puta odgađani mirovni pregovori počet će krajem januara u Ženevi.

Dogovor o Iranu

Novi predsjednik Irana Hassan Rouhani donio je i novu politiku, i izmijenio imidž zemlje.

Telefonski razgovor s predsjednikom Obamom bio je historijski i prvi u posljednjih 30 godina između predsjednika dviju zemalja.

Poslije nekoliko sedmica pregovora, u Ženevi se dogodilo političko čudo.

“Nakon intenzivnih pregovora, danas smo postigli sporazum”, potvrdila je Catherine Ashton, šefica evropske diplomatije.

Iran se obavezao da će smanjiti svoj nuklearni program, u zamjenu za ukidanje sankcija.

Špijunske afere

O mračnoj strani zapadnog svijeta obavijestio nas je Edward Snowden. Nekadašnji zaposlenik američke Agencije za nacionalnu sigurnost otkrio je razmjere špijuniranja koje se provode na svjetskom nivou.

“Ne morate učiniti ništa pogrešno. Jednostavno postanete sumnjivi, čak i zbog pogrešnog poziva. I onda koriste sistem da se vrate nazad kroz vrijeme i prouče svaku odluku koju ste ikada napravili, svakog prijatelja s kojim ste o nečemu raspravljali”, tvrdi Snowden.

Osim građana, na meti NSA bili su i svjetski lideri, pa je špijunski skandal naštetio ugledu SAD-a, prije svega među saveznicima. Snowden se trenutno nalazi u Rusiji, gdje je dobio privremeni azil.

Tajfun razorio Filipine

Najmanje 5.000 poginulih i skoro dva miliona raseljenih bilans je tajfuna Haiyan koji se obrušio na Filipine. 

“Tražim svoju majku, oca, baku i dijete. Slučajno sam mu ispustila ruku tokom oluje”, žalile su se žrtve.

Posljedice tajfuna šokirale su svijet, koji je pokrenuo jednu od najopsežnijih humanitarnih akcija ikada, a u spašavanje preživjelih bile su uključene vojske mnogih stranih zemalja, kao i humanitarne organizacije.

Mandelina smrt

I na samom kraju godine svijet potresa smrt borca protiv aparthejda i prvog crnog predsjednika Južnoafričke Republike Nelsona Mandele.

“Želimo kazati Madibi: ‘Idi u miru, oče! Odigrao si svoju ulogu, dao doprinos'”, poručio je Jacob Zuma, aktuelni predsjednik Južne Afrike.

Građani i svjetski lideri ispratili su ga na komemoraciji održanoj na stadionu. Mandela je bio svjetski simbol borbe za slobodu i pravdu, a na komemorativnom skupu okupila se većina svjetskih lidera.

Papa Franjo donio nadu

Novu nadu u dobrotu svijetu je donio novi papa – prvi iz reda isusovaca koji je sjeo na prijesto svetog Petra i prvi papa iz Južne Amerike postao je Jorge Mario Bergoglio. Preuzeo je rukovođenje Katoličkom crkvom u trenutku kada je bila suočena sa seksualnim skandalima i finansijskim malverzacijama vatikanske banke. Cijeli sistem potresao je iz temelja.

Papa Franjo počeo je finansijsku reformu, pozvao svećenstvo da štedi, promijenio odnos prema homoseksualcima i ženama u crkvi te osudio gramzivu prirodu zapadnog liberalnog kapitalizma.

Od mnogih papinih izjava pamtit će se i sljedeća: “Postoji rizik da crkva, opsjednuta svojim pravima i svojom pravednošću, nanese više rana nego što će ih izliječiti.” Između ostalog i zbog te izjave, Time magazin proglasio ga je za ličnost godine.

Izvor: Al Jazeera


Reklama