Erdogan: Centri moći žele kontrolirati Tursku

Erdogan je u Manisi prisustvovao svečanom otvaranju niza projekata koje je realizirala turska vlada (Reuters)

Turski premijer Recep Tayyip Erdogan u nedjelju je u gradu Manisi prisustvovao svečanom otvaranju niza projekata koje je turska vlada realizirala u proteklom periodu, te tom prilikom istakao kako neki centri moći u svijetu ne žele vidjeti ekonomski snažnu Tursku, javlja Agencija Anadolija.

“Mi već 11 godina naporno i danonoćno radimo za turski narod. Nacionalni dohodak Turske sa 236 milijardi dolara za deset godina je povećan 800 milijadi dolara. Kako je moguća korupcija uz jedan takav napredak?”, rekao je on.

Ipak, istakao je da neki međunarodni krugovi žele da ostvare ekonomsku i političku kontrolu nad Turskom kako bi “oni postavljali svoja pravila igre”.

“Nacionalni dohodak po glavi stanovnika smo povećali na 10,500 dolara. Kamata u Turskoj je ove godine pala na najniži nivo u historiji Republike Turske od njenog osnivanja 1923. godine. Ali neke međunardne grupe žele povećati kamatu kako bi imali kontrolu nad našom ekonomijom”, kazao je Erdogan.

Smatra kako nekim centrima moći smeta snažna Turska koja je isplatila sav dug Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).

“Nakon dolaska na vlast, rezerve u Centralnoj banci smo sa 27,5 milijardi povećali na 136 milijardi dolara. Zatekli smo prije 11 godina dug od 23,5 milijardi, ali smo sav dug vratili MMF-u. Povećali smo izvoz sa 36 milijardi dolara na 152,2 milijardi dolara”, istakao je turski premijer, rekavši kako vlada sa takvim uspjehom ne može ni nakoji način biti umiješana u korupciju.

Zadovoljavanje pravde

U subotu su na Trgu Republike u tom gradu desetine hiljada građana uzvikivali poruke podrške šefu turske Vlade, javlja agencija Anadolija.

“Baš kao što nas uči historija, i kako su radili naši preci, s ponosom i čašću se svijetu predstavljali i danas postoji takva Turska. Ali ovakva Turska uznemirava neke krugove. Rastuća Turska i nova Turska uznemirila je kamatne lobiste, zagovarače krvoprolića i rata”, kazao je Erdogan.

Erdogan je poručio da njegova Vlada ne razdvaja alevite i sunite, siromahe i bogate, Turke, Kurde, Bošnjake, crnce i bijelce, niti istočnjake i zapadnjake.

Osvrnuvši se i na aktuelnu situaciju u Turskoj, Erdogan je poručio da će pravda, prije ili kasnije, biti zadovoljena.

Osvrćući se na navode o korupciji, turski premijer je kazao kako Vlada koja bi na bilo koji način bila povezana sa “takvim zlom ne bi mogla da izgradi 17 hiljada kilometara puteva u deset godina, dok je prije naše vlade u 79 godina izgrađeno šest hiljada i 100 kilometara puteva”.

Izvor: Agencije


Reklama