U zračnom napadu u Halepu 25 mrtvih

Credit: Youtube / شبكة شهداء النهر الإعلامية

Najmanje dvadeset pet ljudi poginulo je u zračnom napadu sirijske vojske na tržnicu u Halepu koja se nalazi u četvrti koju drže pobunjenici, objavio je u subotu Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Među žrtvama je dvoje djece i jedna žena, dodao je opservatorij, naglašavajući da bi broj žrtava mogao biti i veći.

Po toj nevladinoj organizaciji i po pobunjenicima, režim Bashara al-Assada već dvije sedmice vodi kampanju zračnih napada u kojima je poginulo više od 400 ljudi, u pobunjeničkim četvrtima Halepa, bivšeg privrednog središta Sirije.

Režim kaže da gađa teroriste koji se nalaze među civilima.

Pola miliona raseljenih

Sukob između režima sirijskog predsjednika Bashara al-Assada i njegovih protivnika počeo je u martu 2011. godine i brzo je prerastao u građanski rat koji je do sada odnio živote najmanje 100.000 ljudi, dok su milioni raseljeni.

Međunarodni komitet Crvenog križa nedavno je saopćio da je najmanje pola miliona osoba do sada ranjeno tokom rata u Siriji, a mnogi od njih nemaju pristup ni osnovnoj zdravstvenoj zaštiti ili medicinskoj njezi.

Broj registriranih sirijskih izbjeglica izvan zemlje premašio je 2,3 miliona.

Samo ih je u Turskoj više od 550.000, u Libanu blizu 850.000, u Jordanu 570.000, u Iraku 210.000 i u Egiptu 130.000.

Osim njih, stotine hiljada Sirijaca vode se kao raseljene osobe unutar zemlje, a svi će morati prebroditi hladne zimske dane.

Izvor: Agencije


Reklama