Washington: Za policiju su građani ‘špijuni’

Piše: Jason Leopold
Špijunska firma iz Virginije, koju je osnovalo nekoliko bivših agenata američke Centralne obavještajne agencije (CIA) prije deset godina, razvila je softver “za nadziranje prije napada”, za koji kažu da može iskorijeniti terorističke napade dok su oni još u fazi planiranja.
Ova kompanija, ranije poznata pod imenom Korporacija Abraxas, reklamira svoju tehnologiju lokalnoj policiji, federalnim agencijama i korporacijama. TrapWire je instaliran na 65 lokacija u Sjedinjenim Američkim Državama, kako piše na internetskoj stranici kompanije i koristi ga Policijska služba Metropolitan u Washingtonu.
Al Jazeera je došla u posjed više od 2.000 stranica dokumenata iz vašingtonske policije.
Međutim, TrapWire se našao na meti kritike grupa za zaštitu građanskih prava i drugih kritičara koji njihovu tehnologiju – i želju policije da je se domogne – vide kao simptom jezive države nadziranja u vremenu tzv. rata protiv terorizma.
Taj osjećaj je dodatno pojačan nakon slučaja Edwarda Snowdena. Bivši uposlenik Nacionalne agencije za sigurnost (NSA) otkrio je detalje o američkim obavještajnim agencijama i agencijama drugih država koje su presretale i prikupljale velike količine informacija.
Al Jazeera je sada došla u posjed više od 2.000 stranica dokumenata iz vašingtonske policije kao odgovor na tužbu protiv policije po osnovi Zakona o slobodi pristupa informacijama, koja objašnjava kako je policija koristila TrapWire tehnologiju, kao i vrste aktivnosti koje sistem prikuplja.
‘Vrijeđate nam inteligenciju’
Ova otkrića će vjerovatno pojačati bojazni kritičara da tehnologjja predstavlja kršenje građanskih sloboda.
Iako većina dokumenata jednostavno prikazuje listu izvještaja o potencijalnim sumnjivim aktivnostima – kao što je “istraživanje” – neki e-mailovi među dokumentima vašingtonske policije uistinu daju detalje o tome koje su informacije procijenjene kao vrijedne daljnjeg praćenja.
U Washingtonu TrapWire obrađuje tzv. izvještaje o sumnjivim aktivnostima koje podnose članovi zajednice i stavlja ih u svoju ogromnu državnu bazu podataka o borbi protiv terorizma, u pokušaju da prepozna obrasce terorističkih prijetnji.
Međutim, pojedini posmatrači kažu da je to većinom ponašanje tipa onog kada obični građani ili turisti s fotoaparatima idu za svojim poslom u velikom gradu.
‘I ja i moja djevojka smo primili neobičan poziv.’
U jednom vašingtonskom slučaju, koji je TrapWire-a označio s “pomalo sumnjiv” i obradio, sadržane su informacije o muškarcu koji ima 56 do 60 godina i koji je slikao svojim telefonom. U drugom izvještaju je pisalo: “I ja i moja djevojka smo primili neobičan poziv.”
“Ovi programi ne samo da su štetni i gubitak vremena, već nam vrijeđaju inteligenciju”, izjavio je Kade Crackford, direktor programa Tehnologija za slobodu pri Američkoj uniji za građanske slobode u Massachusettsu, koji revidirao policijske dokumente u čiji posjed je došla Al Jazeera.
Traćenje javnih resursa
“Amerikanci nisu glupi. Ako vidimo nekoga s pištoljem ili nožem pozvat ćemo policiju”, rekao je Crockford.
“Ideja da trebamo prijaviti policiji ljude koji nešto fotografiraju, prave bilješke ili se ‘ponašaju sumnjivo’ suprotna je svakoj demokratskoj vrijednosti za koju ova nacija kaže da je brani… To je traćenje javnih resursa i promovira kulturu straha, koja nagriza demokratiju i otvoreno društvo.”
Primijećeno je da neki slučajevi sadrže element rasnog profiliranja. Primjera radi, 8. septembra 2011. godine TrapWire je obradio izvještaj u kojem je pisalo: “Gđa X, zabrinuta građanka, prijavljuje da je muškarac sa Bliskog istoka šetao naprijed-nazad u vozu pogledajući prema vratima i gledajući na sat. Izašao je na metro-stanici Arlington.”
Opis tog muškarca je sljedeći: “Visok otprilike 163 centimentra, 20-ih godina, težak blizu 77 kilograma, srednje tamnog tena. Kada je posljednji put viđen nosio je plavu majicu dugih rukava, crne pantalone i naočale, a imao je i crni ruksak s bijelim prugama.”
Primijećeno je da neki slučajevi sadrže element rasnog profiliranja.
Devetog septembra 2011. godine predat je “srednje sumnjiv” izvještaj, koji je, također, doveo do dodatne istrage i u kojem je jedan građanin opisao “dva muškarca koji su izgledali kao da su arapskog porijekla kako na pokretnom mostu u blizini New Yorka i avenije Florida i u blizini tračnica fotografiraju nešto u smjeru grada”.
Jedan građanin je 8. septembra 2011. godine prijavio da je taksista na stanici Union “imao na sebi bijelu [odjeću u arapskom stilu] neuobičajenu za ovakvo vrijeme” i da se njegovo “ponašanje doimalo neobičnim”.
Komplicirani matematički algoritmi
Iz TrapWirea kažu da koriste komplicirane matematičke algoritme, koje digitalnim sistemima za nadzor omogućavaju da otkriju sumnjive obrasce ponašanja, s mogućnošću povezivanja više izvještaja kako bi identificirali ozbiljne prijetnje.
Međutim, neki kritičari su doveli u pitanje efikasnost softvera. TrapWire je otkrio samo jedan “obrazac prijetnje” na hiljadama stranica o sumnjivim aktivnostima između 2011. i 2013. godine do kojih je došla Al Jazeera.
Jedna osoba je pravila fotografije u Svjetskoj banci/ Međunarodnom monetarnom fondu i dvije osobe su ovaj incident prijavile kao sumnjiv.
Michael Price, advokat pri Centru za pravdu Brennan, koji je, također, revidirao iste dokumente policije Metropolitan, slaže se da ovaj sistem možda nije efikasan.
Iz TrapWirea nisu odgovorili na e-mailove i telefonske pozive u kojima smo tražili komentar.
“Zabrinjavajući dio za mene je da sumnjiva aktivnost prijavljuje samu sebe”, rekao je.
“U ovim izvještajima o sumnjivim aktivnostima ima mnogo beskorisnih, bezopasnih informacija, koje nemaju veze s terorizmom. Ideja da sve ovo radi privatna kompanija, koja analizira i čuva kopije ovih informacija i radi s njima Bog zna šta, jeste zabrinjavajuća. Distribuiranje ličnih podataka privatnoj kompaniji je nešto što je obično zabranjeno. Ovo pokreće pitanja o građanskim slobodama, Prvom amandmanu [Ustava SAD-a] i pravnim pitanjima.”
Glasnogovornica policije Gwendolyn Crump rekla je da policija i dalje koristi TrapWire tehnologiju.
Međutim, u jednom trenutku je izgledalo da su spremni odustati od TrapWirea, zbog loših analitičkih sposobnosti, koje je jedan službenik u e-mailu od 4. aprila 2012. godine, u čiji posjed je došla Al Jazeera, opisao kao “veoma loše”. Cramp, međutim, nije odgovorila na specifična pitanja o rasnom profiliranju.
Iz TrapWirea nisu odgovorili na e-mailove i telefonske pozive u kojima smo tražili komentar o informacijama u izvještajima o sumnjivim aktivnostima koje su prikupili.
Izvor: Al Jazeera