Djeca među žrtvama napada na Halep

Izvor: YouTube/2645499
U zračnim udarima po položajima pobunjenika u Halepu poginulo je najmanje 13 ljudi, među njima dvoje djece, saopćila je Sirijska opservatorija za ljudska prava.
To je treći dan uzastopnih napada na istočno predgrađe Shaar najvećeg grada na sjeveru Sirije, pošto su pobunjenici, u julu prošle godine, pokrenuli ofanzivu i zauzeli Halep, prenijela je agencija AFP.
Najnoviji napadi uslijedili su pošto je jučer u zračnim napadima ubijeno 10 stanovnika Halepa, među njima četvoro djece i nakon što je u nedjelju ubijeno 76 civila, među kojima 28 djece, javljaju agencije.
Familija britanskog hirurga, koji je bio zatvorenik u Siriji više od godinu dana, u ponedjeljak je saopćila da je on preminuo.
Doktor Abbas Khan, 32-godišnji ortopedski hirurg iz Londona, otputovao je u grad Halep prošle godine kako bi pomogao civilima.
Njegov brat Afroze rekao je da je sirijska Agencija za nacionalnu sigurnost obećala da će ga osloboditi ove sedmice, ali da su danas rekli da je on mrtav.
U međuvremenu su se predstavnici Rusije i zapadnih zemalja na sastanku Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda sukobili u vezi s mišljenjem o tome ko je odgovoran za napad hemijskim oružjem 21. augusta u okolini Damaska.
Rusija je ponovila stav da je sirijska opozicija izvela napad u blizini Damaska i u drugim gradovima, dok SAD, Britanija i Francuska ističu da su za te napade odgovorne snage sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
U obraćanju Vijeću sigurnosti ruski ambasador Vitalij Čurkin je rekao da je napad 21. augusta bio “namješten” i nazvao ga “provokacijom velikih razmjera”. On je ovaj slučaj uporedio sa slučajem “manipulacije javnim mnijenjem”, koja je dovela do napada na Irak, prenijela je agencija AP.
Stalni predstavnik Francuske u UN-u Gerard Araud, koji u decembru predsjedava Vijećem sigurnosti, izjavio je kratko novinarima da su predstavnici članica razmijenili “oštre replike”.
Sjednica je održana pošto je generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon Vijeće sigurnosti obavijestio o konačnom izvještaju inspektora UN-a, koji su prošle sedmice zaključili da je hemijsko oružje najvjerovatnije više puta upotrijebljeno u Siriji, ali nisu naveli ko je za to odgovoran.
Mirovna konferencija
Ban je, također, rekao da zahtijeva primirje u Siriji prije mirovnih razgovora u Ženevi 22. januara.
On je dodao da se u 2013. „sirijski sukob proširio kako niko nije mogao zamisliti“.
„Narod u Siriji ne može priuštiti još jednu godinu, još jedan mjesec, čak ni još jedan dan brutalnosti i uništavanja.“
Ban je pozvao sve svjetske sile da zahtijevaju prekid nasilja prije Ženevske konferencije, kako bi se postiglo političko rješenje. Naglasio je da ne postoji vojno rješenje.
UN je u međuvremenu saopćio da je otvaranje sirijske mirovne konferencije premješteno iz Ženeve u švicarski grad Montreux, zbog popunjenosti smještajnih kapaciteta u Ženevi.
Khawla Mattar, glasnogovornica specijalnog izaslanika UN-a za Siriju Lakhdara Brahimija, kazala je da će konferencija biti otvorena 22. januara u Montreuxu.
“Konferencija će biti održana 22. januara i rezimirana 24. januara u UN-ovim uredima u Ženevi gdje će dvije sirijske delegacije sjesti sa specijalnim izaslanikom za Siriju Al-Ahdarom al-Ibrahimijem i pregovarati”, izjavila je Mattar na konferenciji za novinare u Ženevi.
Prije toga će se održati serija sastanaka, među kojima je prvi sastanak UN-a i specijalnog izaslanika Arapske lige za Siriju i predstavnika Sjedinjenih Američkih Država i Rusije 20. decembra.
Kasnije istoga dana, pridružit će im se stalni članovi Vijeća sigurnosti UN-a sa predstavnicima Iraka, Jordana, Irana i Turske, te Evropske unije.
Izvor: Agencije