Nigerija: Krediti su nemoguća misija

Sa kamatnim stopama koje dostižu i 30 posto u Nigeriji, uzimanje kredita za kupovinu kuće mnogima je gotovo nemoguća misija. Broj vlasnika nekretnina među najnižim je u odnosu na ostale afričke države. Da li će pomoći 300 miliona dolara pozajmice Svjetske banke?

Kuće na jednom imanju u Abuji uskoro se počinju prodavati.

Međutim, neke možda ostanu na tržištu godinama, zbog visokih kamatnih stopa na kredite za njihovu kupovinu.

Dobra vijest za potencijalne kupce je odluka Svjetske banke da omogući Nigeriji novac – kao pomoć za snižavanje kamatnih stopa.

Isparcelisati zemljišta

Međutim, pojedinci koji su već uspjeli doći u posjed nekretnine kažu da će trebati više od pozajmice Svjetske banke za rješavanje ovog problema.

“Zahvalan sam Svjetskoj banci. Ali, to nije dovoljno.  Vlada mora isparcelisati zemljišta, izgraditi infrastrukturu, osigurati struju, vodu i puteve”, govori Kanu Agabi, vlasnik nekretnine.

Ali, često su graditelji stambenih naselja oni koji moraju uložiti u te stvari.

I, kako kažu, to diže cijenu izgradnje domova.

“Kupovina kuće gotovinom – jeftinija je od uzimanje kredita. Vlada će iskoristiti pozajmicu od Svjetske banke da se uspostavi kompanija za hipotekarno finansiranje, koja će novac kupcima posuđivati uz niske kamatne stope”, javlja iz Abuje Al Jazeerina Yvonne Ndege.

To bi trebalo povećati broj kupaca na hipoteku u Nigeriji, koji trenutno iznosi gotovo 30.000. Veoma malo za državu od 160 miliona ljudi.

“Svjetska banka je stala iza nas i rekla da nam želi pomoći u razvijanju ustanove za hipotekarno refinansiranje. To će omogućiti finansiranje hipoteka i donijeti više likvidnosti ekonomiji. Pomoći nam da standardiziramo pristup hipotekama. Omogućit će ljudima sa stalnim zaposlenjem ili vlastitim biznisom, koji imaju redovna primanja, da imaju dom – što je san svakog čovjeka”, ističe Ngozi Okonjo-Iweala, ministrica finansija Nigerije.

Korak u pravom smjeru

Prodavači nekretnina pozdravljaju ovaj plan.

“Ovo je korak u pravom smjeru. Struktura je takva da stvorite hipoteke i refinansirate ih uz nisku kamatnu stopu, dobijete uloženo i radite to iznova kako bi stvorili više hipoteka”, navodi Elijah Onyeagba, „Aso Savings & Loans.“

Međutim, put je još dug. Nedostatak pristupačnih hipoteka doveo je do manjka 17 miliona domova, koji se moraju izgraditi do 2020. – kako bi zadovoljili potražnju.

Izvor: Al Jazeera 


Reklama