SAD ostao bez prava glasa u UNESCO-u

Sjedinjene Američke Države izgubile su pravo glasa u Organizaciji Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), jer već dvije godine nisu platili članstvo u znak protesta zbog odluke ove organizacije da prihvati članstvo Palestine.
Prema pravilima UNESCO-a, SAD je imalo rok do petka ujutro da obnovi plaćanje ili da podnese objašnjenje za svoje dugove. Nijedno od toga nije se desilo i SAD je izgubio pravo glasa automatski, rekao je za agenciju AP UNESCO-ov zvaničnik, koji nema ovlasti da govori javno.
Gubitak prava glasa za SAD znači da ne može učestvovati u donošenju finansijskih odluka organizacije, koja je najpoznatija po projektima u oblasti kulture i zaštite kulturnog naslijeđa u svijetu.
Između ostalog, među spomenicima koji su pod zaštitom UNESCO-a je Kip slobode u New Yorku, ali i Stari most u Mostaru.
Da bi ponovo dobio pravo glasa, SAD treba platiti milione američkih dolara.
Povod za kritičare
Ova država je UNESCO-u plaćala 80 miliona dolara godišnje, što je 22 posto od cjelokupnog budžeta organizacije, kojoj je budžet sada izuzetno oštećen, te je to uticalo na neke od projekata, među kojima je i onaj koji se tiče istraživanje Holokausta, projekt koji su inicirali Amerikanci.
Mnogi u Washingtonu su zabrinuti ovakvim razvojem situacije, u kojoj je svjetska sila ostala bez prava glasa u ovako utjecajnoj organizaciji.
Istovremeno, mnogim kritičarima je ovo dobar povod da ukažu na zakon koji nalaže svim Vladinim agencijama u Americi da ne mogu finansirati agencije UN-a u kojima je članica Palestina.
Pored aktivnosti na zaštiti kulturnog naslijeđa, UNESCO je značajan i zbog angažmana u borbi protiv ekstremističkih organizacija. Uključen je, također, u rješavanje pitanja kao što su nedostatak pitke vode u svijetu, edukacija djevojčica, borba protiv siromaštva, te promoviranje slobode govora.
Izvor: Agencije