Pomilovane osuđene Egipćanke u Aleksandriji

Privremeni predsjednik Egipta pomilovat će 21 ženu i djevojku koje su osuđene na 11 godina zatvora zbog učešća na mirnim protestima, saopćeno je iz ureda šefa države.

Osuđene demonstrantice, pristalice zbačenog predsjednika Muhameda Mursija, dobile su oštre kazne jer su formirale „ljudski lanac“ i dijelile letke u Aleksandriji. Najmlađa članica ove grupe ima 15 godina.

„Predsjednik Adly Mansour objavit će potpuno pomilovanje ženama iz Aleksandrije nakon što se završi finalni sudski proces, u skladu sa Ustavom“, navodi se u saopćenju savjetnika predsjednika koje su novinari dobili u petak.

Dodaje se kako će pravni proces ipak proći kroz žalbene sudove.

Snimci iz aleksandrijske sudnice od srijede na kojima se vide osuđene žene, koje su nosile bijele šalove i zatvorske uniforme, zatvorene lisicama u kavez za optužene, izazvao je veliki bijes mnogih Egipćana.

Demonstracije protiv osude ove grupe postale su nasilne u četvrtak, a jedan student kairskog univerziteta je poginuo u sukobu sa policijom.

Sporni zakon

Više desetina osoba povrijeđeno je i privedeno kada su egipatske snage sigurnosti u više gradova te države silom razbile demonstracije protiv vojne uprave i novog zakona o javnim okupljanjima, navodi agencija Anadolija.

Širom Egipta se održavaju masovne demonstracije protiv stupanja na snagu novog Zakona o protestima, a egipatske snage sigurnosti su, vodeći se odredbama tog zakona, primijenile silu i intervenirale u mnogim gradovima u kojima je ranjeno na desetine demonstranata i priveden veliki broj protivnika vojnog udara u zemlji.

Policija je, uz primjenu sile, intervenirala u Kairu, Gizi, Aleksandriji, Dimyatu, Garbiyi, Fayyumu, Beni Suveyfu i Suveysu.

Veliki broj demonstranata povrijeđen je u panici i metežu koji je nastao kada je policija suzavcem intervenirala u mjestu Harem, zapadno od Kaira.

Najmanje četiri osobe su povrijeđene od vatre iz policijskih pumparica u intervenciji u gradu Dimyatu, a veliki broj osoba povrijeđen je u sukobu koji je potom izbio između protivnika i pristalica vojne uprave u državi.

Nakon vojnog udara u Egiptu izvedenog 3. jula svakog petka se održavaju masovne demonstracije protiv privremene vojne uprave i svrgavanja prvog predsjednika izabranog na slobodnim izborima, Muhameda Mursija.

Sporni zakon osudile su brojne domaće i strane institucije za zaštitu ljudskih prava. Riječ je o zakonu koji predviđa zatvorske kazne od dvije do pet godina zatvora i velike novčane kazne za sve učesnike nezakonitih skupova i demonstracija u Egiptu.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama