Janukovič: Zar je Evropska unija sud?

Ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič oštro se obrušio na svoju zatvorenu protivnicu, bivšu premijerku Juliju Timošenko te rekao kako njezin zatvorski status ne bi smio biti prepreka Kijevu u jačanju veza s Europskom unijom. 

Uoči summita EU-a u Vilniusu na kojem je trebao potpisati trgovinski ugovor s EU-om, a od čega je prije nekoliko dana odustao, Janukovič dovodi u pitanje ocjenu Bruxellesa da je zatvorska kazna Julije Timošenko politički motivirana i pita se je li Unija zapravo sud.

“Pitanje Julije Timošenko ne bi smjelo biti prepreka ukrajinskom europskom integriranju”, kaže se na internetskoj stranici predsjednikova ureda. “Zar je Europska unija sud?”, pita se Janukovič koji je najavio da će u petak ići u Litvu na EU-ov summit i objasniti ukrajinsku poziciju.

I Poljska optužuje Rusiju

Timošenko, koja danas ima 53. rođendan, počela je u zatvoru štrajk glađu zbog toga što je Kijev umjesto s Bruxellesom odlučio jačati veze s Rusijom. EU je pokušao ishoditi njezino oslobađanje u zamjenu za potpisivanje sporazuma s Ukrajinom.

U međuvremenu je i poljski predsjednik Bronislaw Komorowski optužio Rusiju da političkom ucjenom vrši pritisak na Kijev kako se ne bi previše približio EU-u.

I EU i pojedinačni čelnici zemalja Unije oštrim su izjavama napali Kremlj pošto se Ukrajina povukla iz pregovora o slobodnoj trgovini. “Problem je u političkome pritisku i ucjeni ukrajinskoga istočnog susjeda”, rekao je Komorowski u intervjuu za poljski dnevnik Gazeta Wyborcza.

Ruski predsjednik Vladimir Putin, kaže Komorowski, “primijenio je politiku snažnog pritiska, novcem, ekonomijom i politikom. A možda i još nečime”, dodao je. Službeni Kremlj odbacuje europske tvrdnje o ruskome pritisku na Ukrajinu.

Opoziciji zabranjen ulaz u zgradu Vlade

Čelnicima opozicije danas je zabranjen ulaz u zgradu Vlade pod izgovorom da se objekat renovira. Namjeravali su ući na sastanak ministara i od njih zatražiti da se predomisle i potpišu sporazum sa Europskom unijom. 

Međutim, čelnici tri opozicijske stranke, Vitalij Kličko, Arsenij Jacenjuk i Oleg Tjagnibok, ostali su pred vratima.

“Ovdje na svakim vratima možete vidjeti znak renoviranja, a mi želimo renovirati cijelu državu, naročito unutrašnjost ove zgrade Ureda ministara. Želimo provesti europsko renoviranje”, rekao je Vitalij Kličko.

Frazu “europsko renoviranje” u Ukrajini uglavnom koriste stanodavci kada žele napomenuti da je stan koji izdaju uređen po visokim, europskim standardima. U obraćanju prosvjednicima, vođa desno orijentirane slobodarske stranke manje se služio metaforama.

“Želimo pokazati da smo spremni na radikalne poteze i jasno nam je da je jedini izlaz iz ove situacije u Ukrajini promjena vlasti. Potrebni su nam drugi ljudi na vlasti jer ova vlada ne vodi nikuda”, poručio je Oleg Tjagnibok iz Partije Svoboda.

‘Opozicija zloupotrebljava izražavanje nezadovoljstva’

Ukrajinski premijer Mikola Azarov upozorio je prosvjednike kako opozicijski čelnici zloupotrebljavaju njihovo mirno izražavanje nezadovoljstva kako bi izazvali sukobe.

“Agencije za provođenje zakona moraju zaustaviti takve pokušaje bez oklijevanja. To je u interesu većine”, poručio je Azarov.

Predsjednik Ukrajine Viktor Janukovič ocijenio je kako prosvjedi imaju političku pozadinu. “Aplaudiram onima koji su na ulice izašli da podrže eurointegracije, ali ima i onih koji su izašli da bi riješili svoje političke probleme. Izašli su sa zastavama i sloganima koje će koristiti na predsedničkim izborima 2015. godine”, kaže Janukovič.

Janukovič je prošle nedelje objavio da će Ukrajina zamrznuti eurointegracije i obnoviti veze sa Moskvom jer ekonomija navodno ne bi preživjela trgovinski rat sa Rusijom.

Prosvjednici već šest dana traže od njega da se predomisli i u petak u Litvi potpiše ugovor sa Europskom unijom.

Taj ugovor pripreman je nekoliko godina, a ključni uvjet s europske strane bilo je oslobađanje bivše ukrajinske premijerke Julije Timošenko.

Izvor: Al Jazeera i agencije


Reklama