Janši prijeti oduzimanje sumnjive imovine

Sud je početkom lipnja nepravnomoćno proglasio Janšu (desno) krivim i osudio ga na dvije godine zatvora (AFP)

Protiv bivšeg slovenskog premijera, sada oporbenog čelnika Janeza Janše pokrenuta je financijska istraga temeljem zakona o oduzimanju imovine nezakonita izvora, objavili su slovenski mediji.

Istraga, koju je pokrenulo specijalizirano tužiteljstvo i u koju su uključeni policija, porezna uprava, ured za pranje novca i protukorupcijska komisija, piše ljubljanski dnevni list Dnevnik, obuhvaća razdoblje od 2000. do listopada ove godine i Janšinu 640.000 eura vrijednu imovinu u nekretninama i automobilima.

Istražuje se i imovina Janšinog brata Rajka, supruge Urške i njene sestrične Nataše Pajenk, za koju se sumnja da je raspolagala Janšinim računima.

U istu financijsku istragu uključena je i imovina Jože Zagožena, nekada istaknutog člana Janšine stranke, koji je, zajedno s njim, na prvostupanjskom sudu u Ljubljani bio osuđen na prvostupanjsku kaznu zatvora i novčanu kaznu u korupcijskoj aferi Patria, ali je u međuvremenu umro, a na čije je ime u austrijskim bankama otkriveno 271.000 eura, navodi list.

Faksimil odredbe specijaliziranog tužiteljstva o financijskoj istrazi protiv Janše i njegova kruga, te članova njegove obitelji, prvi je u ponedjeljak objavio Janšinoj Slovenskoj demokratskoj stranci blizak tjednik Demokracija.

Već osuđen na dvije godine

Tvrde da se radi o obliku političke kontrole i pritiska koji vlastima omogućava prisluškivanje oporbenog prvaka, koji negira da je njegova imovina nezakonita izvora i na višem sudu želi dokazati da nije od Patrije primio mito za nabavu oklopnih vozila od finske tvrtke.

Prvostupanjski sud u Ljubljani proglasio je početkom lipnja krivim Janeza Janšu, brigadira slovenske vojske Tonu Krkoviča i vlasnika kompanije Rotis Ivana Črnkoviča za nezakonito posredovanje prilikom nabavke oklopnih vozila finske Patrie za Vojsku Slovenije.

Janša je tada osuđen na dvije godine zatvora, a preostala dvojica na 22 mjeseca.

Sud im je izrekao i novčanu kaznu od po 37.000 eura, čime je u potpunosti prihvatio prijedlog tužiteljstva u pogledu kazni za primanje mita u slučaju Patria.

Prema optužnici, Janša je od Patrijinih posrednika prihvatio obećanje nagrade ukoliko finska tvrtka dobije posao opremanja slovenske vojske.

Izvor: Agencije


Reklama