Starješine u Afganistanu o paktu sa SAD-om

Afganistan se priprema za tradicionalno okupljanje plemenskih starješina – takozvanu Loya Jirgu, ovaj put najveću tokom posljednjih nekoliko godina.

Trebaju raspravljati hoće li prihvatiti sigurnosni sporazum s Washingtonom kada se američke trupe povuku iz Afganistana, izvještava Jane Ferguson iz Kabula.

U Kandaharu je plemenski vođa Nijaz Muhamed Kakozai sazvao sastanak sa seoskim starješinama kako bi donijeli veliku odluku. Treba li podržati sigurnosni sporazum koji je omogućio Amerikancima da ostanu nakon 2014. godine?

“Ako strani vojnik počini krivično djelo u našoj zemlji, gdje misliš da bi mu trebalo suditi?”, pita Nijaz.

Uz jasne uvjete

“Treba mu suditi kod nas, u Afganistanu”, odgovara starješina. “Ako je krivično djelo počinjeno ovdje, a sudi mu se u Americi, onda ja to ne prihvatam.”

Nijaz podržava sporazum sa SAD-om, ali uz jasne uvjete.

“Kažemo im da trebaju ostati u svojim bazama. Ne smiju upadati u naša sela. Trebali bi plaćati našim snagama i asfaltirati ceste. Zato su tu, a ne da izlaze iz svojih baza i upadaju u naša sela”, kaže Kakozai.

On je jedan od oko 2.500 predstavnika koji idu u glavni grad Kabul, na Loya Jirgu – tradicionalni afganistanski način odlučivanja, gdje će raspravljati o tome hoće li potpisati ugovor u okviru kojeg bi američka vojska zadržala svoje baze nakon iduće godine.

Širom zemlje predstavnici zajednica kreću na isto putovanje. Bit će to najveće okupljanje te vrste u posljednjih nekoliko godina.

U sjevernom gradu Mazar-i-Šarifu, šef pokrajinskog vijeća Mohammed Afzal Hadid također se sprema da krene. Prolazak ispod Kur'ana tradicionalni je blagoslov prije važnog događaja.

Koga predstavljaju

Nakon dolaska zapadnih snaga, njegov dio zemlje je imao koristi u smislu razvoja. Prije polaska je rekao da mu je glavni cilj da tako ostane i u budućnosti.

“Ovaj sporazum treba potpisati, jer ako naša Vlada ne bude imala podršku međunarodne zajednice, nećemo moći stajati na vlastitim nogama. Imamo mladu vojsku i policiju, koje treba opremiti. Nismo u mogućnosti finansirati budžet naše države.”

Dok Mohammed putuje u glavni grad, nada se da će sporazum biti uskoro potpisan. Neki u zemlji ističu da većina onih koji su izabrani da prisustvuju Jirgi podržavaju Vladu te da ne predstavljaju obične ljude.

No, oko 2.500 delegata koji su stigli na okupljanje mogli bi biti najbliže što će Afganistan doći do konsenzusa.

Izvor: Al Jazeera


Reklama