Skandal probudio sjećanja na represiju

Sjedinjene Države su Berlinu, navodno, ponudile pregovore o sporazumu o međusobnom nešpijuniranju, nakon što je američka Nacionalna sigurnosna agencija, navodno, prisluškivala mobilni telefon njemačke kancelarke Angele Merkel. Ovaj skandal je, kako izvještava Nick Spicer iz Berlina, probudio bolna sjećanja u Njemačkoj.
Al Jazeerin reporter posjetio je muzej Državne sigurnosti ili Stasi u Berlinu, turobni podsjetnik na to kako je istočnonjemački režim desetljećima špijunirao svoje građane.
Vrhovni sud neće preispitivati rad NSA-eAmerički Vrhovni sud saopćio je da neće preispitati odluku tajnog Suda za nadzor rada obavještajnih agencija, kojom je američkoj Vladi odobreno da od telekomunikacijskog provajdera Verizon dobija milione podataka o komunikaciji njegovih korisnika.
Kako prenose agencije, to je bio prvi slučaj u vezi sa aktivnostima NSA-e koji je došao pred Vrhovni sud SAD-a, nakon što je u junu bivši službenik te obavještajne agencije Edvard Snowden javno iznio podatke o njenom radu.
Tužbu je pred sudom iznio Informacijski centar za elektronsku privatnost, javna organizacija, ali su, prema zakonu, kako navodi administracija predsjednika Baracka Obame, samo vlada SAD-a ili Verizon u mogućnosti pred Vrhovnim sudom osporiti odluku Suda za nadzor rada obavještajnih agencija.
Tehnologija je staromodna prema današnjim standardima, kad vlade koriste računare da bez napora njuškaju po našoj svakodnevici.
Međutim, najveći šok u vezi sa špijunskim skandalom je to da je Washington gotovo sigurno prisluškivao mobitel kancelarke Merkel, što je u zemlji sa živim sjećanjem na diktaturu prouzročilo ogorčenje.
“Znam da ljudi kažu da su to tad, u vrijeme komunizma, učinili radi ugnjetavanja ljudi, držali su ih pod prismotrom kako ne bi pobjegli na Zapad. Danas kažu da nas štite od terorizma”, kaže sagovornik Al Jazeere.
Nezadovoljstvo postupcima kancelarke
Dok naklonost javnosti ka SAD-u opada, ovaj topli trenutak proteklog ljeta kod povijesnih Brandenburških vrata čini se udaljenim godinama.
“Tokom te posjete [američki predsjednik Barack] Obama je njemačkim medijima rekao da je američko špijuniranje zaustavilo terorističke napade. Međutim, nije rekao da Američka ambasada, koja se nalazi odmah tu, prema pisanju njemačkih medija, na krovu ima niz prostorija punih špijunske opreme”, izvještava Nick Spicer.
Na vanrednoj sjednici njemačkog Parlamenta o skandalu NSA-e bez sumnje će biti ogorčenja zbog postupaka Amerikanaca. Međutim, opozicija je, također, ogorčena postupcima kancelarke.
“To je prilično licemjerno – s jedne strane, Angela Merkel je ljuta što su Amerikanci prisluškivali njen mobitel, ali je, s druge strane, ona bila zajedno s njima, jer je imala ugovore s njihovim špijunskim službama, koji su im dopuštali da rade ovdje u Njemačkoj. To je zbilja licemjerno… Želimo znati sve, tražimo odbor za specijalnu istragu ovdje, u njemačkom Parlamentu”, kazao je Jan Van Aken iz stranke Die Linke.
To bi moglo biti riskantno za kancelarku. Bez obzira na zgražanje zbog hakiranja telefona i špijunaže u Njemačkoj, otkriće da njemačke špijunske agencije imaju koristi od američkog nadzora moglo bi prouzročiti još veći skandal.
Izvor: Al Jazeera