Sudbina žrtava pokolja u zatvoru Abu Salim

Proteklog je mjeseca vojni tužitelj u Libiji državnom tužitelju proslijedio predmet „Pokolj u zatvoru Abu Salim“, što znači da suđenje optuženima u ovom slučaju može početi na civilnim sudovima.
Pokolj u zatvoru Abu Salim jedan je od najzloglasnijih tokom vladavine Muammara Gaddafija.
Gotovo 1.200 osoba ubijeno je kada su Gaddafijeve snage pucale iz vatrenog oružja na njih jer su tražili poboljšanje uslova u zatvoru.
Iako je prošlo 17 godina od toga i gotovo tri godine od revolucije, libijsko pravosuđe još nije otvorilo zvaničnu istragu.
„Problem je u zastarijevanju predmeta, koji s vremenom postaju nevažeći, kao i počinjeni zločini. U toku je donošenje Zakona o tranziciji pravde koji će stupiti na snagu nakon što bude objavljen u Službenim novinama. Tada ćemo otvoriti istragu i pokrenuti suđenje“, kazao je Alsadik Alsuvar, tužitelj u Uredu za javno tužilaštvo.
Stalne patnje
Porodica Thulthi je jedna od porodica žrtava pokolja u zatvoru Abu Salim. Tvrde da su izloženi stalnim patnjama zbog neefikasnosti Vlade i zbog stalne borbe sa kompliciranim administrativnim procedurama.
„Nemam smrtovnicu svog oca i to mi uzrokuje velike probleme. Oženjen sam i imam bebu, a nemam porodične dokumente.“, rekao je Abdul Rauf Thulthi iz Udruženja žrtava zatvora Abu Salim.
„Neophodno je otkriti šta se dogodilo 28. i 29. juna 1996., pronaći tijela mučenika koji su ubijeni u pokolju, kao i priznanje tog gnusnog zločina od strane libijske države“, ističe Mustafa Al Mejdub, pravni savjetnik Udruženja.
Ono što povećava patnju porodicama žrtava pokolja Abu Salim jeste to što ne znaju mjesto pokopa njihovih najmilijih. Prema tvrdnjama očevidaca, njihova su tijela naknadno iskopana i premještena u sekundarnu masovnu grobnicu.
Izvor: Al Jazeera i agencije