Studenti poljoprivrede lako do posla

Irska ekonomija posrće već godinama, ali jednom sektoru ide veoma dobro. Na poljoprivredne fakultete prijavljuje se sve više kandidata. Razlog je jednostavan.

Nakon završetka studija veoma lako pronalaze posao i ne moraju, poput većine irskih studenata, priliku tražiti u drugim zemljama Europske unije.

Posljednjih godina jedino rješenje generacijama koje izlaze sa irskih univerziteta bila je emigracija. I zato je prizor na Univerzitetu u Dablinu pomalo neobičan, jer tu se studenti ne pribojavaju za svoju budućnost u Irskoj. 

Mladi zabirnuti

„Svi studenti sa prethodne klase na Odsjeku za prehrambenu tehnologiju odmah su dobili posao u ovoj industriji“, veli studentica Anita Carolan.

Za razliku od Anite, mladi u Irskoj su sve više zabrinuti zbog situacije na domaćem tržištu rada. Gotovo trećina ove populacije nema posao.

Stoga se na podatak da je veliki prehrambeni lanac ove sedmice otvorio 900 radnih mjesta gleda kao na oazu u pustinji nezaposlenosti.

Za prvih 300 pozicija stiglo je čak 4.000 prijava.

„U Irskoj najveće investicije idu u ove prehrambene grupe, a one zapošljavaju irske diplomante. Stoga je to za njih sjajna prilika da ostanu u svojoj zemlji“, navodi Alan Renwick, profesor poljoprivrede.

Poljoprivredni bum već je doveo do interesantnih rezultata.

Prvo krdo bizona u Irskoj. Kompanija koja ih je dovela proizvodi mozzarellu sir po originalnoj recepturi, a ova industrija raste sve brže.

„Nismo imali problema ove godine. Potražnja raste i imamo veoma dobre povratne informacije od kupaca. Kada vam mušterija sa juga Italije kaže da je vaš proizvod možda i bolji od domaćeg znate da ste na pravom putu“, ističe Toby Simmonds iz mljekare “Toons Bridge”.

Irci sve više znaju cijeniti proizvode koji su do sada gotovo u potpunosti bili namijenjeni izvozu.

U jednom dablinskom restoranu sve namirnice su domaćeg porijekla.

Kvalitetnija hrana

„Nova generacija otkriva sve blagodati korištenja lokalnih proizvoda. To su organski uzgoj, sezonska hrana kao i promovisanje domaće poljoprivrede. Sve više ljudi okreće se obrađivanju zemlje, to je sada unosan posao“, govori Elaine Murphy, vlasnica restorana “The Winding Stair”.

Irska nije jedina siromašna zemlja u eurozoni u kojoj mnogi ponovo otkrivaju dobrobiti bavljenja poljoprivredom, ali je rijetka koja dokazuje da bi ovaj trend mogao biti dobra osnova za ostvarivanje rasta.

Tako bi, paradoksalno, kvalitetnija hrana bila jedna od posljedica teške ekonomske krize u ovoj zemlji.

Izvor: Al Jazeera


Reklama