Uhvaćen zapovjednik pakistanskih talibana

Američke snage u Afganistanu uhvatile su visokorangiranog zapovjednika pakistanskih talibana Latifullaha Mehsuda.

Njegova grupa se optužuje za mnoge napade u Pakistanu, kao i za pokušaj bombaškog napada na Times Square u New Yorku 2010. godine.

On je uhvaćen tijekom posjete američkog državnog sekretara Johna Kerryja, koji je u Kabulu radi pregovora o sigurnosnom sporazumu sa Afganistanom.

Afganistanski obavještajni dužnosnici kažu kako je on bio u njihovom pritvoru kad su ga uhvatili Amerikanci.

Zajednička operacija

Također kažu da je sama operacija u kojoj je uhvaćen bila zajednička, što je tamo vrlo uobičajeno, dok se nastavlja prijenos nadležnosti diljem Afganistana i dok se strane snage povlače.

“Ovo je vjerovatno bila specijalna misija, samo za ovu svrhu. Kako dvije strane surađuju, pitanje je tko će zadržati zarobljenika i čini se da je to bio uzrok svađe. Afganistanci iz svoje perspektive u Kabulu kažu kako je ovo pitanje suvereniteta, da on ne bi trebao biti u američkom pritvoru”, javlja iz Afganistana reporterka Al Jazeere Jane Ferguson.

Druga stvar koju su afganistanski obavještajni izvori rekli jest da oni daju pristup Amerikancima svim stranim zarobljenicima koje oni uhvate ovdje kako bi ih i oni mogli sami ispitati.

Zainteresirane tri strane

To je neka vrsta opravdanja kojim tvrde da ga oni nisu pokušavali zaštititi od američkih istražitelja, koji bi htjeli razgovarati s njim te da ga i sami ispitaju.

No, ono što će biti važno nije samo što se dogodilo na dan kad je on uhvaćen, ako je uopće uhvaćen, nego što će se od sada s njim dogoditi, javlja Ferguson.

Pakistanci, Afganistanci i Amerikanci su zainteresirani za ovog zatvorenika, a tijekom idućih tjedana će se vidjeti tko će ga zadržati.

Izvor: Al Jazeera


Reklama