Počelo oslobađanje južnoafričkih rudara

Protiv pritvorenih rudara odbačene optužbe za ubistva kolega u augustu (AP)

Južnoafričke vlasti oslobodile su u ponedjeljak prve od 270 rudara pritvorenih pod optužbama da su odgovorni za smrt svojih kolega.

Pritvoreni rudari su boravili iza rešetaka od prošlog mjeseca nakon što su policijske snage usmrtile 34 njihovih kolega.

Prva grupa pritvorenika dovedena je u sudnicu u mjestu Ga-Rankuwa, nedaleko od Pretorije, u ponedjeljak, nakon što je javno Tužiteljstvo odbacilo optužbe za ubistva za koje su se rudari teretili, a koja su djela policajaca u rudniku platine Marikana.

Ubistvo je dodato na listu optužbi protiv rudara prošle sedmice, nakon što su prvobitno bili optuženi za nasilje na javnom mjestu, nezakonito okupljanje i pokušaj ubistva.

„Optužbe za ubistvo protiv 270 osumnjičenika, koje su ionako bile provizionalne, bit će formalno odbačene kada se naredni put pojave pred sudijom“, kazao je Nomgcobo Jiba, vršitelj dužnosti direktora Tužilaštva u nedjelju.

On je dodao kako će druge tačke optužnice, poput nasilja na javnom mjestu, ostati.

„Za svakog rudara će se odvojiti vrijeme u sudnici, a pojavit će se njih 140, tako da će procedura potrajati, a potom će oni svi moći ići“, javila je iz Ga-Rankuwe u ponedjeljak Tania Page, novinarka Al Jazeere.

Šok i panika

Uhapšeni rudari rudnika Marikana u Južnoafričkoj Republici, gdje su prije dvije sedmice ubijena 34 rudara, u petak su optuženi za ubistvo svojih kolega, mada su mediji više puta do sada izvještavali da je rudare pobila policija dok su štrajkovali zbog malih zarada. 

“Sud je optužio sve rudare za ubistvo, u skladu s važećim zakonom”, rekao je glasnogovornik Tužilaštva Frank Lesenyego.

“Policija je pucala, ali su ih napali demonstranti koji su bili naoružani, tako da je danas 270 osumnjičenih optuženo za ubistva”, rekao je on u petak.

Južnoafrički ministar pravde Jeff Radebe je zatim zatražio objašnjenje zbog čega su rudari optuženi za ubistvo kolega koje su ustrijelile policijske snage. Radebe je rekao da odluka “izaziva stanje šoka, panike i konfuzije među Južnoafrikancima”.

Odluka da rudari budu optuženi je posljedica zakona korištenog za vrijeme režima aparthejda.

Nejasne okolnosti

U rudniku Marikana je prvo došlo do sukoba između dominantnog Nacionalnog sindikata rudara i Udruženja rudara i građevinskih radnika u vezi s članstvom, da bi spor prerastao u štrajk za veće zarade.

Rudari, koji trenutno zarađuju između 480 i 605 dolara mjesečno, tražili su povećanje plate na 1.500 dolara, a rukovodstvo kompanije Lonmin, trećeg po veličini rudnika platine u svetu, taj štrajk je proglasilo nelegitimnim i zatražilo da se zaposleni vrate na posao.

Okolnosti koje su dovele do toga da policija 16. augusta otvori vatru na rudare i dalje su nejasne, mada očevici navode da se pucnjava dogodila kada je grupa štrajkača, od kojih su neki nosili palice i mačete, krenula da probije policijski kordon.

Policija, koja je bila naoružana automatskim naoružanjem, ispalila je tada desetine hitaca na okupljene. Ubijena su 34 rudara i najmanje 78 ih je povrijeđeno u nasilju koje je uslijedilo.

To je bio najteži oblik policijskog nasilja u Južnoj Africi otkad je okončana vladavina aparthejda 1994. godine.

Izvori : Al Jazeera i agencije


Reklama