Dva Sudana postigla djelimični sporazum

Lideri Sudana i Južnog Sudana sklopili su sporazume iz oblasti trgovine, nafte i sigurnosti, čime su ublažili tenzije koje su u aprilu dovele ove zemlje na ivicu rata.
Sudanski predsjednik Omar al-Bashir i njegov kolega iz Južnog Sudana Salva Kiir potpisali su sporazume poslije višednevnih razgovora u Adis Abebi, glavnom gradu Etiopije.
Oni su se dogovorili da se između dvije zemlje uspostavi demilitarizirana zona i sklopili sporazume koji će omogućiti nastavak izvoza nafte iz ovog regiona.
Dvije države nisu riješile granični spor, uključujući pitanje regiona Abyei, na koje obje polažu pravo.
Kiir je izjavio da je potpisivanjem sporazuma u četvrtak okončan dugi konflikt i ocijenio da je ovo “najveći dan u historiji regiona”.
Bashir je rekao da je južni susjed “partner u miru” i najavio nove razgovore o otvaranju granice između dvije zemlje. Južni Sudan je postao nezavisna država prošle godine, kada se odvojio od Sudana u skladu sa sporazumom o okončanju građanskog rata.
Novi pregovori
Bez mnogo detalja oba glasnogovornika rekla su da je dogovorena demilitarizacija graničnih zona, gdje se vojnici moraju povući 10 kilometara od utvrđenih kontrolnih tačaka na demarkacionoj liniji koju je utvrdio UN.
Što se tiče ekonomskih dogovora, utvrđeno je da će proizvodnja nafte u Južnom Sudanu ponovo početi, nakon prestanka koji je naštetio ekonomijama obje države.
Ipak, zemlje se nisu uspjele dogovoriti u vezi sa spornom regijom Abyei niti u vezi sa nekoliko ostalih graničnih zona za koje obje strane tvrde da su njihove.
“Dvije zemlje nisu uspjele postići dogovor u vezi s dva pitanja. Dogovorile su se da nastave drugu rundu pregovora… uglavnom u vezi s pitanjem granica i spornih područja”, rekao je Kiir novinarima.
Abdullah je potvrdio da će doći do novih razgovora. Međutim, nije naveden datum kada bi oni mogli početi.
Razgovori pod pokroviteljstvom Afričke unije počeli su u etiopskoj prijestolnici nekoliko mjeseci prije nego što je Južni Sudan proglasio nezavisnost u julu 2011. godine.
Izvor: Agencije