Tenzije između Švicarske i Njemačke

Švicarske banke tradicionalno predstavljaju sigurnu luku za novac svjetskih bogataša.
Vlasnici računa u tamošnjim bankama zaštićeni su zakonom koji štiti njihov identitet i količinu novca koji ostave u bankarskim sefovima.
No, u akciji borbe protiv utaje poreza, Njemačka je počela kupovati insajderske informacije njenih državljana, što je, kako izvještava novinar Al Jazeere Nick Spicer, stvorilo tenzije između dviju država.
CD-ovi sa podacima
Njemački poreski inspektori ovih su dana u lovu na informacije. Njihov plijen su CD-ovi s podacima o bankarskim računima njemačkih poreskih obveznika.
Jurgen Kentenich, poreski inspektor, kaže: “Značaj ovih podataka je veliki. Sama kupovina podataka natjerala je blizu 4.500 ljudi da se sami prijave vlastima.”
Faktor straha natjerao je druge Nijemce da jednostavno premjeste svoj novac u druge države.
Loša vijest za švicarske banke, koje ionako gube milijarde usljed dužničke krize.
“Švicarska je zemlja s najviše offshore bankarskih računa. Gotovo četvrtina svjetskog bogatstva smještena je u ovdašnje banke. Ova zemlja je prvi izbor za svjetske diktatore, špijune i ostale milionere, jednostavno zbog zakona iz 1934. godine kojim je otkrivanje informacija o nečijem bankarskom računu postalo krivično djelo”, izvještava Spicer.
Njemački inspektori, koji su plaćali bankarske zaposlenike da prekrše zakon tajnosti, podigli su veliku prašinu u švicarskom Parlamentu.
Sada švicarski krivični inspektori zahtijevaju da Njemačka izruči njene poreske inspektore, zbog optužbi da su platili više od tri miliona dolara za ukradene CD-ove.
Porez na depozite
Hans Kaufman iz Švicarske narodne partije kaže: “Oni su, također, počinili krivično djelo, jer su na iznos za koji su platili CD-ove morali platiti porez na dodanu vrijednost u Švicarskoj. A neplaćanje poreza na dodanu vrijednost nije utaja poreza, nego krivično djelo.”
Tenzije bi se mogle smiriti ako njemački senat potpiše sporazum sa švicarskim Parlamentom sljedećeg mjeseca.
Prema tom sporazumu njemački državljani bi na depozite u Švicarskoj plaćali porez toj državi, a zatim bi se ti novci prosljeđivali iz Berna u Berlin.
Time bi se obustavile istrage njemačkih poreskih inspektora, što bi švicarskim bankarima omogućilo da zadrže dragocjenu tajanstvenost.
Izvor: Al Jazeera