Filantropski samit u New Yorku

U New Yorku se održava godišnji sastanak filantropske inicijative bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona.
Zbog najave dolaska lidera iz Egipta i Libije, kao i brojnih drugih visokih zvaničnika, događaj privlači pažnju gotovo isto koliko i zasjedanje Generalne skupštine Ujedinjenih naroda (UN).
Skupu će odvojeno prisustvovati i američki predsjednik Barack Obama te republikanski kandidat Mitt Romney.
Glavne teme ovogodišnjeg susreta su energetska sigurnost, održivi turizam, uloga žena u javnim poslovima i snabdijevanje hranom u okolnostima vremenskih nepogoda koje su rezultat klimatskih promjena.
Uloga SAD-a
Supruga Billa Clintona i američka državna sekretarka Hillary Clinton istakla je značaj ove inicijative koja pomaže sklapanje partnerstava na globalnom nivou.
Ovo je vrijeme velikih promjena, a SAD sa zemljama partnerima u njima igra veliku ulogu, izjavila je ona.
“Mi radimo s partnerskim zemljama na jačanju njihove političke volje i reformama. Pružamo im tehničku pomoć, kako bi mogli mobilizirati domaće resurse za dugoročni razvoj. Jedno od pitanja o kojima govorim širom svijeta je prikupljanje poreza na pravedan način, posebno od elite u svakoj zemlji. Činjenica je da širom svijeta elite zemalja zarađuju novac. Bogatih ima svugdje, a ipak, oni ne pomažu razvoj svojih zemalja”, kazala je Clinton.
Izvor: Al Jazeera