Incident između Koreja u Žutom moru

Ovakvi incidenti nisu rijetkost u području na koje prava polažu obje zemlje sa Korejskog poluotoka (AFP)

Južnokorejska mornarica ispalila je hice upozorenja na sjevernokorejske ribarske brodove koji su prešli spornu granicu u Žutom moru.

Ribarski brodovi su se povukli, a nijedan od njih nije pogođen, izjavili su zvaničnici južnokorejskog generalštaba.

Zvaničnik koji nije želio biti imenovan rekao je da u incidentu nisu učestvovali brodovi sjevernokorejske mornarice, prenosi AP.

Ovakvi incidenti nisu rijetkost u području na koje prava polažu obje zemlje sa Korejskog poluotoka.

Sjevernokorejski ribarski brodovi prešli su granicu i prošle sedmice, ali su se povukli poslije upozorenja sa juga.

Seul tvrdi da se ovakav incident desio i u aprilu.

Primirje 60 godina

Korejski rat završen je prije skoro 60 godina primirjem, a ne mirovnim sporazumom.

Nadležnost nad Žutim morem ima komanda Ujedinjenih naroda (UN), kojoj podršku pruža SAD, a Pjongjang nikada nije pristao na ovakav aranžman.

Granica koja je povučena ide u korist Južne Koreje, zato što odvaja Sjevernu Koreju od voda bogatih ribom i blokira jednu od njenih najvažnijih luka.

Sjeverna Koreja je u međuvremenu prihvatila pošiljku hitne pomoći u hrani od agencije World Vision, kako bi se pomoglo žrtama poplava u kojima je stradalo preko 200 ljudi, srušeno na desetine hiljada kuća i potopljene velike površine pod usjevima.

U petak je sjevernokorejsku granicu prešlo 20 kamiona, koji nose skoro 500 tona brašna.

World Vision je saopćio da će pomoć biti upućena djeci u centralnoj provinciji Pjongan, prenosi AP.

Suše i poplave

Ove godine Sjevernu Koreju su prvo pogodile suše, a ljetos katastrofalne poplave.

Ova izolirana zemlja je posebno ranjiva na prirodne nepogode zbog slabog dreniranja terena, masovnog krčenja šuma i slabe infrastrukture.

To se pokazalo i ove godine, kada su jake kiše dodatno isprale goleti i u vidu bujica spirale plodno zemljište i u nizijama.

UN je saopćio u junu da su dvije trećine od skoro 24 miliona stanovnika u Sjevernoj Koreji suočeno s hroničnim nedostatkom hrane.

Ove godine to je posebno osjetljivo pitanje, jer je novi vođa Kim Jong Un, koji je došao na vlast poslije smrti njegovog oca Kim Jong Ila prošlog decembra, obećao narodu bolji život.

Prošle sedmice Pjongjang je prvo prihvatio, a zatim odbio pomoć u neophodnoj hrani za stradalo stanovništvo od Južne Koreje.

Izvor: Agencije


Reklama