Japanske kompanije obustavile rad u Kini

Hiljade Kineza ponovo je u utorak izašlo na ulice na antijapanske proteste nekoliko gradova u zemlji, što je nagnalo japanske kompanije u Kini da privremeno zaustave svoje operacije.

Antijapanski protesti izazvani teritorijalnim sporom dvije zemlje u Istočnom kineskom moru, koji su trajali tokom cijelog vikenda, očekivano su dobili na zamahu u utorak, kada Kina obilježava godišnjicu početka japanske invazije na Mandžuriju 1931. godine, piše AFP.

Iskrcavanje aktivista

Napetosti su dodatno podignute kratkim iskrcavanjem dvojice japanskih aktivista na sporne otoke u Istočnom kineskom moru u utorak. Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova takav je potez nazvalo “teškom provokacijom i kršenjem kineskog suvereniteta”.

Teritorijalni spor dramatično je eskalirao u petak kada je Kina poslala šest izviđačkih brodova do grupe nenaseljenih otoka u Istočnom kineskom moru, što je podiglo napetosti između dvije zemlje na najvišu razinu od 2010. godine.

To je bio odgovor Kine, koja ima slične sporove s drugim susjedima, na odluku japanske Vlade da kupi otoke, koje Tokyo naziva Senkaku, a Peking Diaoyu, od privatnog japanskog vlasnika uprkos kineskim upozorenjima da to ne čini.

U Pekingu se u utorak više od hiljadu demonstranata približilo Japanskoj ambasadi, koje čuva šest redova policajaca i metalne pregrade visoke dva metra. Demonstranti su na diplomatsku misiju bacali plastične boce s vodom i jaja.

“Zbrišite sve japanske pse”, “Japanci van s Diaoyua”, “Bojkotirajmo japanske proizvode”, moglo se pročitati na njihovim transparentima, dok su brojni demonstranti nosili portrete Mao Ce Tunga, osnivača Narodne Republike Kine.

U Šangaju se više od tri hiljade osoba okupilo ispred Japanskog konzulata, a protesta ima i u drugim gradovima. Okupljanja imaju taktičku podršku kineskih državnih glasila, javlja Reuters.

Stotine japanskih tvornica, pogona, trgovina i restorana u Kini zatvorilo je u utorak svoja vrata kako bi zaštitilo svoje zaposlenike, poučeno uništavanjem japanske imovine tokom protesta u subotu i nedjelju. Među ostalima, vrata svojih postrojenja zatvorili su Honda, Toyota, Panasonic, Hitachi, Mazda i Mitsubishi.

Američki ministar obrane Leon Panetta, koji je iz posjete Japanu u ponedjeljak navečer doputovao u Kinu, pozvao je obje strane na mir i suzdržanost.

Zaoštravanje krize u vezi sa spornim otocima ugrožava trgovinske veze između Kine i Japana, pri čemu japanska strana trpi veće gubitke, ukazuju analitičari.

Zatvaranje japanskih fabrika i prodavnica u Kini zbog antijapanskih demonstracija dovodi u pitanje milijarde dolara investicija i daleko veću sumu koja se ostvaruje u trgovini između druge i treće po veličini ekonomije na svijetu, prenijela je agencija AP.

Trgovinska razmjena

“Japanske kompanije imaju značajnu ulogu u kineskoj ekonomiji i zapošljavanju. Smatramo da trebamo ostati hladni i donijeti racionalnu ocjenu iz šire perspektive”, ukazao je glavni sekretar japanskog Kabineta Osamu Fujimura i pozvao Peking da učini više na zaštiti japanskih poslova u Kini.

Uprkos teritorijalnim sporovima, trgovinska razmjena između dviju zemalja je u usponu i prošle godine je povećana 14 posto, na rekordnih 344,9 milijardi dolara, pokazali su podaci Japanske organizacije za vanjsku trgovinu (JETRO).

Rast japanske ekonomije više zavisi od odnosa sa Kinom nego obrnuto”, izjavio je za agenciju Bloomberg ekonomista bankarske grupacije “Australija i Novi Zeland” Lu Li Gan i dodao da eskalacija zategnutosti može podrijeti već ionako oslabljenu japansku ekonomiju, dok će Kina pretrpjeti manju štetu.

Kina je u 2011. bila najveće tržište za japanski izvoz, dok je Japan za Kinu bio tek na četvrtom mjestu. Prema podacima kineske carine, Kina je prošle godine prodala Japanu robe za 148,3 milijarde dolara, dok je istovremeno uvoz iz Japana vrijedio 194,6 milijardi dolara.

Izvor: Agencije


Reklama