Moguć razgovor o povlačenju Assada

Zamjenik premijera Sirije Qadri Jamil izjavio je da vojna intervencija u Siriji “nije moguća” jer bi izazvala sukob koji bi se proširio izvan sirijskih granica.
Jamil je rekao i da je Sirija spremna razgovarati i o povlačenju predsjednika Bashara Al Assada iako se, kako je rekao, treba zapitati je li razmatranje tog pitanja prava demokratija.
“Ostavka kao uslov koji bi trebao biti ispunjen prije početka dijaloga znači da bi bilo nemoguće početi dijalog. O svakom pitanju treba razgovarati. Spremni smo razgovarati čak i o tom pitanju. Ali njegovo povlačenje prije nego što se pronađe mehanizam koji je prihvatljiv za sirijski narod – da li je to prava demokratija”, upitao je Jamil.
U sukobima u Siriji u ponedjeljak je život izgubilo 120 ljudi, samo dan pošto je prvog dana Bajrama, u nedjelju, ubijeno najmanje 84 Sirijaca, saopćila je sirijska organizacija za ljudska prava.
U utorak je Vlada u Tokiju potvrdila da je japanska novinarka Mika Yamamoto poginula u unakrsnoj vatri u Halepu dok su ona i kolega putovali s pripadnicima snaga sirijske opozicije. Njeno tijelo prevezeno je u Tursku. Nestala su i dvojica novinara koji su putovali sa Yamamoto.
“Danas smo svjedočili ubijanju japanske novinarke od režimskih snaga. Svi strani novinari su ovdje dobrodošli, mi ćemo pokušati da obezbedimo njihov ulazak u zemlju, ali ne možemo biti odgovorni za brutalnost Assadovih snaga”, rekao je akpetan Ahmed Ghazali, pripadnik Slobodne sirijske vojske.
Sirijska opservatorija za ljudska prava navodi da su se se u ponedjeljak, drugog dana ramazanskog Bajrama, vodile žestoki borbe u Dari i Heraku, na jugu zemlje, u južnim dijelovima Damaska i u nekoliko dijelova sjevernog grada Halepa, koji je postao epicentar sukoba od kako su pobunjenici zauzeli velike gradske oblasti u ofanzivi 20. jula.
Kritika istražitelja UN-a
U međuvremenu je Slbodna sirijska vojska reagirala na kritike istražitelja Ujedinjenih naroda (UN) da su njeni pripadnici počinili ratne zločine, uključujući i pogubljenja, i zabranila mučenje i ubistvo zatvorenika, objavljeno je kasno u noći s ponedjeljka u video materijalu na internetu.
Pukovnik Kassem Saadeddine rekao je da “provođenje principa međunarodnog prava zabranjuje povređivanje civila i mučenje ili ubijanje zarobljenih boraca”.
U poruci je Saadeddine također naveo da je zabranjeno pripadnicima Slobodne sirijske armije da pripadaju političkim ili vjerskim frakcijama i obavezala ih na uzdržavanje od angažiranja u politici u post-Assadovoj državi, prenosi Reuters.
Posmatrači UN-a u ponedjeljak su napustili Damask, poslije četveromjesečne misije tokom koje su, kako navodi Reuters, bili bespomoćni posmatrači sukoba.
Oni su okrivili obje strane u sukobu u Siriji za neuspjeh primirja, koje je protežirao sada već bivši specijalni izaslanik UN-a i Arapske lige (AL) Kofi Annan.
“Naša misija nije uspela jer se obje strane nisu pridržavale svojih (preuzetih) obaveza”, rekao je jedan od posmatrača UN-a po napuštanju hotela u Damasku i povlačenja i posljednjeg pripadnika misije od 300 posmatrača.
Rusija i Kina upozoravaju
Ruski ministar vanjskih poslova upozorio je u utorak Zapad da ne preduzima jednostrane poteze u pogledu Sirije, izjavivši da su se Rusija i Kina složile da su kršenja međunarodnog prava i Povelje UN-a nedopustiva, javljaju ruski mediji.
Rusija i Kina protive se vojnoj intervenciji u Siriji i uložile su veto na tri rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojima bi se izvršio pritisak na Damask da okonča nasilje.
Lavrov je izrekao upozorenje dan nakon što je američki predsjednik Barack Obama u jasnom upozorenju režimu sirijskog predsjednika Bashara al-Assada istaknuo da premještanje ili upotreba hemijskog oružja u Siriji predstavlja “crvenu liniju” za SAD i da će imati “ogromne posljedice”.
“Do sada nisam dao nalog za vojnu intervenciju u Siriji”, naglasio je Obama na neočekivanoj konferenciji za novinare u Bijeloj kući.
“Ako primijetimo premještanje ili upotrebu hemijskog oružja, to bi moglo promijeniti naše procjene i odluke”, rekao je.
Rusija i Kina temelje svoju diplomatsku saradnju na “potrebi striktnog pridržavanja normi međunarodnog prava i načela sadržanih u Povelji UN-a”, rekao je Lavrov na sastanku s kineskim državnim savjetnikom Daiem Bingguom.
“Smatram da je to jedini pravilan put u današnjim uvjetima”, kazao je Lavrov.
Izvori: Al Jazeera i agencije