Amiens: Petorica uhapšenih nakon nereda

Francuska policija privela je u noći sa srijede na četvrtak petoricu muškaraca “izravno povezanih” sa sukobima između mladih i policije početkom sedmice u Amiensu, na sjeveru Francuske, doznaje se iz lokalnih izvora.
Glavni sukobi dogodili su se noći s ponedjeljka na utorak i u njima je povrijeđeno 16 policajaca, a zapaljene su tri javne zgrade, među kojima jedna škola i sportski centar.
Radničke četvrti Amiensa pod povećanim su policijskim nadzorom, te drugu noć zaredom nije bilo većih incidenata, objavila je prefektura, za što je mobilizirano ukupno 250 pripadnika snaga sigurnosti.
Pojačan nadzor
Ministar unutrašnjih poslova Manuel Valls obećao je da će pojačanja ostati na terenu još nekoliko dana i noći kako bi se stanje normaliziralo
U četvrti Amiens-Nord, jednom od francuskih predgrađa s mnogo nezaposlenih i velikim udjelom siromašnih useljenika u kakvima su izbili veliki neredi 2005. godine, redovno izbijaju incidenti, ali nikada dosad nisu poprimili ovakve razmjere.
U velikim nemirima prigradskih, pretežito useljeničkih četvrti 2005, koji su bili potaknuti smrću dvije mlade osobe, bilo je zapaljeno blizu 9.000 automobila i deseci zgrada.
Izravne štete iznosile su stotine miliona eura, a bilo je uvedeno vanredno stanje. Ti nemiri, koje je policija nazvala socijalnom pobunom protiv isključenosti, otkrili su naličje multikulturalnosti i ukazali na položaj useljenika i njihovu slabu integriranost u društvo u Francuskoj, ali i drugdje u Evropi.
Izvor: Agencije