Britanska koalicija uzdrmana reformom

Britanski Parlament počeo je razmatrati planove o reformi Gornjeg doma, što je izazvalo oštre podjele u koalicionoj vladi premijera Davida Camerona.
Poslije dvodnevne debate u utorak će uslijediti glasanje o prijedlogu zakona kojim bi se Gornji dom smanjio i bio bi sačinjen uglavnom od članova koji bi bili birani, a ukidanje članstva sa nasljednim pravom u Parlamentu bi se u potpunosti provelo.
Prema predloženoj reformi, 80 posto Gornjeg doma britanskog Parlamenta sačinjavali bi izabrani članovi, dok bi broj poslanika bio smanjen sa više od 800 na 450, prenio je AFP.
Nacrt zakona o reformi Gornjeg doma britanskog Parlamenta – institucije koja datira još iz 14. vijeka – izazvao je tenzije u koaliciji Cameronove Konzervativne partije i Liberalno-demokratske stranke.
Potpredsjednik britanske Vlade Nick Clegg, čije su liberalne demokrate snažno podržale reformu, otvorio je debatu riječima da je Gornji dom “nagrđena institucija bez demokratskog mandata”.
“Sada smo jedna od samo dvije zemlje u svetu – druga je Lesotho – koja ima Gornji dom parlamenta čiji nijedan član nije izabran, a umjesto toga, bira poslanike po nasljednom i patronatskom pravu”, rekao je on.
Nagovijestivši izliv strasti koje je izazvala debata, Clegg je morao govoriti glasno kako bi ga prisutni čuli, pošto su mu se izrugivali neki konzervativni protivnici nacrta zakona.
Skoro 70 konzervativnih poslanika potpisalo je, pred početak debate, pismo u kojem upozoravaju da će sporni prijedlog zakona “ekonomskoj krizi pridodati i ustavnu krizu”.
Oni, također, traže da se Parlamentu omogući neograničeno vrijeme za razmatranje predložene reforme, umjesto roka od 10 dana koliko je ponudila Vlada.
Posvećenost reformama
Cameronov glasnogovornik nije želio potvrditi glasine prema kojima je premijer proveo vikend u pokušajima da ubijedi poslanike koji nisu članovi Vladinog kabineta da podrže promjene, ali je rekao da će Cameron o tim pitanjima razgovarati sa svojim poslanicima.
“Niko ne bi trebalo da gaji ni najmanju sumnju u premijerov stav što se tiče reforme Gornjeg doma. On je posvećen tim reformama”, istakao je Cameronov glasnogovornik, dodajući da su premijer i njegove kolege iz kabineta u proteklih nekoliko sedmica razgovarali o tome.
Kritičari strahuju da bi novi sistem biranja članova Gornjeg doma, koji pomno analizira zakon prije nego što ga usvoji, mogao da potkopa prvenstvo Donjeg doma, navodi francuska agencija.
Liberalne demokrate su nagovijestile da će blokirati ključne planove konzervativne struje o izmjenama koje se tiču izbornog tijela ukoliko Cameronova stranka obustavi reformu Gornjeg doma, dok je glavna opoziciona Radnička partija poručila da će podržati reformu, ali je optužila Vladu da nije pružila dovoljno vremena za raspravu o tome.
Izvor: Agencije