Basescu predao ovlaštenja Crinu Antonescu

Rumunski predsjednik Trajan Basesku predao je u utorak ovlaštenja predsjedniku Parlamenta Crinu Antonescu, nakon što je Ustavni sud potvrdio njegovu suspenziju koju su izglasali poslanici.
Predaja vlasti predsjedniku Parlamenta, koji je sada zvanično prelazni šef države, održana je iza zatvorenih vrata, saopćilo je Predsjedništvo, a javila agencija AFP.
Basescu je ovlaštenja predao uoči referenduma koji će biti održan 29. jula, nakon što je Parlament prošle sedmice izglasao da se on suspenduje, jer je, kako se smatra, prekoračio ovlaštenja miješanjem u Vladina poslovna i pravna pitanja.
Put za referendum
Ranije je rumunski Ustavni sud potvrdio odluku Parlamenta o smjeni predsjednika Traiana Basescua i imenovao vođu parlamentarne većine lijevog centra Crina Antonescua privremenim predsjednikom, utirući put za održavanje referenduma 29. jula.
“Sud je zaključio da se poštovao postupak razrješenja dužnosti Basescua i da će dužnost privremenog predsjednika obnašati Antonescu”, ističe Sud u odluci objavljenoj nakon osmosatnog vijećanja.
“Rumunija je pravna država. Parlament i Vlada su poštovali demokratska pravila”, poručio je premijer Victor Ponta odmah nakon očitovanja Suda o odluci koju su posljednjih dana kritizirali međunarodna zajednica i nevladine organizacije u Rumuniji.
Ustavni sud je prošlog utorka i sam oglasio uzbunu, žaleći se na napade iz Vlade.
Parlament je u petak velikom većinom glasova glasao za Basescuovu smjenu, nakon sedmice u kojoj se zahuktala politička kriza između predsjednika i koalicije lijevog centra, koja je na vlasti od maja.
Smjena mora biti potvrđena na referendumu raspisanom za 29. juli.
Zakonska utemeljenost
Vladajuća većina u utorak je, počinjući ofanzivu za Basescuovu smjenu, zatražila i opoziv predsjednika Senata Vasila Blage i Zastupničkog doma Roberta Anastasea, obojice iz demokratsko-liberalne opozicije i imenovanje Crina Antonescua i Vasila Zgonea na njihova mjesta.
Sudije Ustavnog suda ocijenile su da žalbe opozicione Demokratsko-liberalne stranke (PDL) na zakonsku utemeljenost opoziva predsjednika dva doma Parlamenta nisu “prihvatljive” iz proceduralnih razloga, što su pravni stručnjaci i najavljivali.
Sud će se kasnije očitovati o razrješenju pučkog pravobranitelja i o zakonu kojim se mijenjaju uslovi valjanosti referenduma.
Po tom tekstu, predsjednika države može se razriješiti ako taj prijedlog dobije većinu glasova birača izašlih na referendum, a ne većinu upisanih birača, kao što je bilo po zakonu iz 2010. godine.
Njemačka je postupak Basescuove smjene u ponedjeljak nazvala “neprihvatljivim”, ocijenivši da se njime gaze načela pravne države.
Ako Basescuova smjena bude potvrđena na referendumu, prijevremeni izbori će biti raspisani u roku od 90 dana.
Izvor: Agencije