Bez dogovora o sporazumu o trgovini oružjem

Izaslanstva iz cijelog svijeta propustila su u petak složiti se oko okvira za postizanje sporazuma o trgovini konvencionalnim oružjem kojim bi se regulirala industrija vrijedna više od 60 milijardi dolara te se stoga očekuju daljnji pregovori i moguće glasanje Opće skupštine UN-a o tome krajem godine, objavili su diplomati.

“Rusija ne može da podrži nacrt međunarodnog Sporazuma o trgovini oružjem (International Arms Trade Treaty, IATT) u obliku koji je predložen pred današnje okončanje pregovora u UN, zbog čega je predložila da se taj dokument doradi i da se nastavi rad krajem godine, izjavio je ruskim novinarima šef ruske delegacije, direktor Odjeljenja za sigurnost i razoružanje u Ministarstvu inostranih poslova Mihail Uljanov.

“Ne možemo ga podržati u ovom obliku”, rekao je Uljanov posljednjeg dana međunarodne konferencije u UN, na kojoj su učestvovale delegacije 193 zemlje.

Sporno poglavlje o izvozu

Delegacije su skoro mjesec dana razmenjivali mišljenja o budućem sporazumu, ali nisu usaglasili tekst koji bi zadovoljio sve strane, navodi RIA Novosti.

“Zalažemo se da sve bude maksimalno jasno. Radi toga je potrebno produžiti rad konferencije”, dodao je ruski diplomata.

Uz Rusiju, najveći svjetski izvoznici oružja – SAD i Kina, izrazili su također rezerve u pogledu usvajanja novog sporazuma.

SAD, koje proizvode šest milijardi metaka godišnje, žele da iz sporazuma bude isključeno poglavlje o izvozu municije, dok Kina ne želi da se u dokumentu nađe lako naoružanje, koje Peking masovno izvozi u zemlje u razvoju.

Grupa od 51 američkog senatora zaprijetila je da će se usprotiviti bilo kakvom sporazumu kojim bi se Amerikancima uskratilo njihovo, ustavom zagarantirano pravo da nose oružje.

Jedna osoba svake minute umre u svijetu zbog oružanog nasilja i aktivisti za nadzor oružja kažu da je konvencija potrebna kako bi se spriječilo da oružje do kojega se dolazi nedopuštenom trgovinom bude dostavljeno u zone sukoba

I Nacionalno udruženje za oružje (NRA) ocijenilo je da sporazum znači izdaju prava na nošenje oružja, što je, inače, tema oko koje se oduvijek vode žustre rasprave u američkoj javnosti.

Pravo na nošenje oružja je ponovo aktuelizirano poslije najnovijeg masovnog ubistva u SAD kada je James Holmes nedavno, pod punim naoružanjem, ušetao u kino u Aurori kraj Denvera i usmrtio 12 osoba na premijeri novog Batmana.

Sporazum treba biti usvojen konsenzusom tako da niti jedna zemlja ne može uložiti veto. 

To je ostavilo otvorena vrata daljnjim pregovorima i nacrt sporazuma mogao bi biti podnesen pred 193 članice Opće skupštine UN-a i izglasan dvotrećinskom većinom.

Prema riječima diplomata, to bi se moglo dogoditi do kraja godine.

Pozivanje na Siriju

“Osjećamo da smo se mogli složiti oko sporazuma. Razočaravajuće je da nam treba još vremena. No sporazum o oružju je tu, ne danas ali uskoro. Napravili smo veliki korak naprijed”, kazao je glasnogovornik britanskog izaslanstva.

Jedna osoba svake minute umre u svijetu zbog oružanog nasilja i aktivisti za nadzor oružja kažu da je konvencija potrebna kako bi se spriječilo da oružje do kojega se dolazi nedopuštenom trgovinom bude dostavljeno u zone sukoba i dalje potiče sukobe i ratove.

Pri tome se pozivaju na sukobe u Siriji i drugdje kao na primjer zbog čega je takav sporazum potreban.

Sljedeće zasjedanje Opće skupštine UN, koje bi moglo biti prilika da se nastave pregovori o prvom sporazumu o trgovini konvencionalnim oružjem, održat će se krajem septembra u New Yorku.

Izvor: Agencije


Reklama