Zimbabve: 1,6 miliona ljudi na rubu gladi

Loša poljoprivredna sezona 2011/12, koja je posljedica neadekvatnih padavina, ali i ograničene dostupnosti sjemena (Reuters)

Broj ljudi u Zimbabveu kojima će biti potrebna pomoć u hrani će ove godine biti povećan za 60 odsto, na 1,6 miliona, saopštio je Svjetski program za hranu (WFP).

Loša poljoprivredna sezona 2011/12, koja je posljedica neadekvatnih padavina, ali i ograničene dostupnosti sjemena i đubriva, primorala je zimbabveanskog ministra finansija Tendai Bitija da nedavno snizi prognozu privrednog rasta zemlje u tekućoj godini sa 9,4 na 5,6 posto, prenijela je novinska agencija Reuters.

U sezoni 2011/12. Zimbabve je ostvario rod žitarica od samo 1,077 miliona tona, za trećinu manje nego u prethodnoj sezoni. 

Uoči nove žetve

Deficit žitarica u odnosu na potrebe se procjenjuje na 445.000 tona, što će samo djelimično biti nadoknađeno angažovanjem privatnih uvoznika žita. 

WFP procjenjuje da će gotovo svaki peti seoski stanovnik Zimbabvea morati da zatraži pomoć u hrani tokom špica tzv. “sezone gladi”, odnosno između januara i marta 2013, uoči pristizanja nove žetve.

Pomenuta organizacija planira da u susjednim zemljama nabavlja žitarica za distribuciju u seoskim područjima Zmibabvea, ali će biti i gotovinskih donacija, kako bi Zimbabveanci sami mogli da nabave potrebnu hranu. 

Izvor: Agencije


Reklama