Hiljade ljudi bježi od nasilja u Indiji

Vladine trupe poslane da spriječe etničke sukobe stanovništva na sjeveru Indije dobile su u utorak naređenje da pucaju na izazivače nereda, pošto je 21 osoba ubijena u napadima mačetama i spaljeno preko 80 kuća.
Blizu 50.000 seljaka pobjeglo je u vladine logore, gdje su zatražili zaštitu od kada su u petak izbili neredi i sukobi između zajednice Bodoa i muslimanskih naseljenika u zapadnom distriktu države Asam, Kokrajharu, rekao je šef policije te države J. N. Choudhury.
Policija je do sada pronašla 21 tijelo isječeno mačetama i ostavljeno u džungli ili na obali rijeke.
Tokom noći spaljeno je najmanje 80 kuća, pošto se nasilje proširilo na susjedne distrikte Dhubri i Chirang.
Niko nije stradao u požarima, pošto su vlasnici kuća pobjegli s porodicama u desetak logora koje su formirale vlasti.
Blizu 5.000 vojnika i rezervnih snaga angažirano je u regionu i dobilo je naređenje da puca na one koji izazivaju nerede i pale kuće.
“Odlučili smo uspostaviti kontrolu nad situacijom i izdali naredbu vojsci da puca”, rekao je lokalni inspektor policije S. N. Singh, prenosi AP.
Blokada željeznice
Neprijateljstva i optužbe o krađi zemlje već dugo traju između Bodosa i naseljenika, uglavnom bengali muslimana, od kojih su mnogi došli iz bivšeg istočnog Pakistana, prije nego što je postao Bangladeš 1971. godine.
Dvije grupe se povremeno sukobljavaju od 90-ih i međusobno pale kuće i imovinu.
Gomila od oko 500 ljudi napala je u utorak kamenicama i ciglama voz kada je prešao granicu iz Zapadnog Bengala, natjeravši osoblje da vrati voz.
Demonstranti muslimanske manjine održali su protest i u ponedjeljak i tom prilikom blokirali isti voz.
Nasilje je ozbiljno poremetilo regionalni saobraćaj s blizu 30 vozova, koji kasne ili su otkazani i blizu 15.000 putnika, koji se nisu u mogućnosti prebaciti na željene destinacije, rekao je predstavnik željeznice S. Hajong.
Demonstranti su, također, pozvali na generalni štrajk i traže od vlasti da uspostave red.
Izvor: Agencije