Sirija: Žestoki sukobi u Alepu

U drugom sirijskom gradu po veličini Alepu već drugi dan se vode žestoki sukobi između vladinih snaga i pobunjenika, pa su stanovnici napustili neke dijelove grada, dok je u Damasku uglavnom mirno ali napeto, tvrde aktivisti.
U prijestonici, gdje je vojska u četvrtak pokrenula veliku kontraofanzivu kako bi preuzela kontrolu nad pobunjeničkim dijelovima grada, uglavnom je mirno, ali je i dalje napeto i u nekim zonama ima sukoba.
Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, saopćila je da se u Alepu od petka ujutro vode borbe između regularne vojske i pobunjeničkih jedinica u dijelu grada koji se zove Salahedin.
Zapaljeni turski šleperiKonvoj turskih šlepera koji su prelazili tursko-sirijsku granicu zapaljen je, dok su neki šleperi oteti, saopćili su u subotu turski zvaničnici.
Prema izjavama očevidaca, tokom sukoba neki od šlepera su zapaljeni, ali pojedini vozači, koji su se uspjeli vratiti u Tursku, nisu željeli odgovarati na pitanja novinara.
Desetak vozača, međutim, optužilo je pobunjenike iz Slobodne sirijske armije da su im zapalili i opljačkali kamione, navodi AFP.
Nadležni su izjavili da ne znaju tačno koliko je šlepera zapaljeno.
Zbog sukoba u Siriji zabranjen je prelaz preko ove granice, a vozila koja dođu do granice vraćaju se iz sigurnosnih razloga nazad u Tursku.
Aktivistička mreža Lokalni koordinacioni odbori izvijestila je o egzodusu stanovnika iz tog dijela grada zbog straha od bombardiranja i ofanzive, navodi AFP.
Ovo su najteži sukobi u Alepu, komercijalnom centru na sjeveru Sirije, koji su do sada, uglavnom, zaobilazili protesti i nasilje koji prate 16 mjeseci dugu pobunu protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Aasada.
Napeto u Damasku
U Damasku je atmosfera napeta poslije masovnog egzodusa stanovnika poslije najtežih sukoba od početka pobune.
Stanovnici kažu da je u prijestonici u subotu bilo uglavnom mirno, da se saobraćaj odvijao normalno i da se nisu čuli zvuci sukoba u centru grada tokom noći.
Sirijska opservatorija, međutim, kaže da su snage režima u noći sa petka na subotu bombardirale južna predgrađa prijestonice Al-Khadam i Asali.
Ta organizacija je saopćila i da su vladine snage granatirale nekoliko dijelova pobunjeničkog grada Homsa, a da se borbe vode i gradu Deir Ezor, na istoku Sirije.
Opservatorija je objavila da je u petak u sukobima širom Sirije poginulo 233 ljudi, među kojima 153 civila, 43 vojnika i 37 pobunjenika.
U proteklih 48 sati poginulo je 550 ljudi, što znači da su ta dva dana s rekordnim brojem žrtava od početka pobune u martu prošle godine.
CIA istražuje hemijsko oružje
Američka Centralna obavještajna agencija (CIA) pridružila se potrazi za hemijskim i biološkim oružjem sirijskog predsjednika, dok pobunjenici postepeno ulaze u dijelove glavnog grada, saopćili su zvaničnici.
Zauzet još jedan prelazSirijski pobunjenici zauzeli su u subotu glavni prelaz između Sirije i Iraka duž sjeverne granice dviju zemalja, izjavio je guverner iračke provincije Nineveh.
Ovo je drugi granični prelaz s Irakom koji su sirijski pobunjenici preuzeli od sirijske vlade za tri dana.
Guverner sjeverne iračke provincije Athil al-Nujaifi rekao je za AP da su pobunjenici u subotu poslije podne otjerali sirijske vlasti sa prelaza u iračkom gradu Rabija.
Pobunjenici protiv režima u Damasku su u četvrtak preuzeli kontrolu nad graničnim prelazom u blizini iračkog grada Kaim.
Nakon toga, irački zvaničnici su demantirali ranije izvještaje prema kojima su pobunjenici u Siriji zauzeli sva četiri ključna granična prelaza između dviju zemalja.
Sirijske vlasti i dalje drže pod kontrolom prelaze u Al Validu i Iračkom Kurdistanu.
Agencija istražuje i sastav, nadređene i pozadinu djelovanja pobunjeničkih grupa čiji je cilj da preuzmu kontrolu nad događajima u Damasku, prenosi britanski dnevnik Daily Telegraph.
Zvaničnici američke administracije saopćili su da je CIA poslala službena lica u region Sirije.
Osnovni zadatak CIA-e je da od sirijskih vojnih bjegunaca dobije što više podataka o oružju za masovno uništenje.
Pored toga, službenici CIA-e imaju zaduženje da pregledaju brojne snimljene telefonske pozive, elektronsku poštu, satelitske snimke i druge izvore kako bi došli do detaljnih informacija o oružju.
Ban šalje izaslanika
Nedavni događaji u Siriji podstakli su hitne intervencije CIA-e.
Prošle sedmice Wall Street Journal (WSJ) je pisao da je sirijska vojska premjestila hemijsko oružje iz skladišta i razmjestila ga po zemlji.
Bivši ambasador Sirije u Iraku Navaf Farez u utorak je izjavio da Assadov režim neće oklijevati da upotrijebi hemijsko oružje protiv pobunjenika.
Generalni sekretar Ujedinenih naroda (UN) Ban Ki Moon izjavio je u subotu da će poslati svog izaslanika u Siriju kako bi procijenio situaciju u toj zemlji.
“Šaljem generalnog podsekretara za mirovne operacije Herve Ladsousa u Siriju da procijeni situaciju na terenu, kao i glavnog vojnog savjetnika UN-a da predvodi misiju u Siriji u ovoj kritičnoj fazi”, kazao je on na Brionima, prenosi Reuters.
Generali bježe u Tursku
Ban je to izjavio dan nakon što je Vijeće sigurnosti UN-a jednoglasno odobrilo 30-dnevno produženje posmatračke misije UN-a u Siriji, raspoređene u okviru mirovnog plana međunarodnog posrednika Kofija Annana za okončanje krize u toj zemlji.
Trojica sirijskih generala prebjegla su u Tursku, nakon čega je njihov broj porastao na ukupno 24, saopćio je neimenovani zvaničnik turskog ministarstva vanjskih poslova.
Među prebjeglima su i dvojica sirijskih brigadnih generala, koji su bili u grupi od 710 Sirijaca koji su tokom noći između četvrtka i petka prešli na tursku teritoriju.
Od izbijanja nasilja u Siriji u martu prošle godine prebjegla su ukupno 24 sirijska generala, naveo je turski zvaničnik.
Turska je pružila utočište desetinama prebjega, koji su formirali Slobodnu sirijsku armiju, koja se bori protiv Assadovog režima.
EU u ponedjeljak o sankcijama
U izbjegličkim kampovima u Turskoj u blizini granice sa Sirijom trenutno boravi više od 43.000 Sirijaca koji su pobjegli od 16-mjesečnog krvoprolića u toj zemlji.
U kampovima se također nalaze pobunjeničke vojne snage, sačinjene od prebjega iz sirijske armije.
Ministri vanjskih poslova Evropske unije (EU) okupit će se u ponedjeljak u Briselu kako bi razmotrili situaciju na Bliskom istoku, a posebno u Siriji.
Šefovi diplomatija zemalja članica EU će tokom dvodnevnog sastanka najpre razgovarati o Siriji, za koju se očekuje da će dospjeti pod udar novih sankcija.
Evropske ekonomske sankcije usmjerene protiv Asadovog režima već sada obuhvataju 43 pravnih i 128 fizičkih lica, kojima je zabranjeno da djeluju na tlu EU, a diplomatski izvori najavljuju da će taj spisak na sastanku ministarskog vijeća biti proširen.
Izvor: Agencije