Monti: Ne smijemo zavisiti od strane pomoći

Mario Monti je ukazao da su visoki italijanski troškovi zaduživanja razočravajući (AP)

Italijanski premijer Mario Monti je izjavio da se dužnička kriza prenijela na Italiju i da zemlja mora pokušati izbjeći prihvatanje inostrane pomoći za spasavanje.

Za dostojanstvo i samopouzdanje Italije važno je da zemlja ne mora zavisiti od inostrane pomoći, kazao je premijer on novinarima poslije sastanka kabineta u Rimu.

Monti je rekao da je finansijsko previranje dovelo do slabljenja povjerenje u projekat zajedničke valute eura i istakao da Italiji nisu potrebne dalje budžetske mjere za povećanje prihoda i podsticanje javnih finansija.

Nema potrebe da vlada usvaja nove mjere stroge štednje, kazao je premijer, koji je opovrgao izvještaje da je planirano uvođenje specijalnog poreza na bogatstvo.

Treća po veličini ekonomija eurozone je na putu da ostvari ciljeve za smanjenje javnog deficita u ovoj i idućoj godini, ukazao je Monti, ali je pozvao italijanske kreatore politike da zadrže sadašnji tempo reformi kako bi bilo osigurano da zemlja bude u stanju sama riješiti svoje probleme, prenosi Reuters.

Veliko dužničko breme

Italijanski troškovi pozajmljivanja su posljednjih sedmica stalno rasli, uslijed bojazni da vlada te članice zone eura neće biti u stanju smanjiti svoje veliko dužničko breme.

U petak je prinos na 10-ogodišnje italijanske obveznice povećan 0,23 procentna poena, na 6,13 posto, čime je razlika u odnosu na sigurne njemačke obligacije povećana na oko 500 baznih poena.

Monti je ukazao da su visoki italijanski troškovi zaduživanja razočravajući, s obzirom na reforme koje je usvojila vlada, i rekao da nedovoljna akcija na nivou cijele eurozone i politička neizvjesnost u Italiji zadržavaju nervozu na tržištima.

Premijer je uvjeren da će italijanske reforme koje su do sada odobrene, uključujući paket povećanja poreza, smanjenja troškova i penzijskih reformi, kao i reforma tržišta rada, polako početi donositi rezultate.

“Nije iznenađenje da za sada ne vidimo pozitivan utjecaj na rast, on će doći, samo je potrebno malo vremena”, rekao je Monti.

Slabljenja potrošačkog povjerenja

Italijanski ministar finansija Vittorio Grilli je najavio da će vlada povećati prognozu slabljenja domaće ekonomije u 2012. godini na nešto manje od dva posto, u odnosu na ranije projektirani pad od 1,2 posto.

Italija se suočava s rastućom nezaposlenošću i stagnacijom rasta zarada, uz istovremeno povećanje poreza, što je dovelo do slabljenja potrošačkog povjerenja na najniži nivo za 16 godina i smanjenja domaće tražnje.

Monti je predočio da je ohrabren izostankom ozbiljne socijalne zategnutosti u zemlji, čemu su, kako je ocijenio, doprinijeli radnički sindikati i druge grupacije svojim odgovornim pristupom krizi.

Italijanski premijer je zaključio kako se nada da će tako biti i dalje, “kako ne bi bila otežana već ionako kompleksna situacija i kako bismo se mogli usredsrediti na načine za izlazak iz tunela u kojem smo se našli”.

Izvor: Agencije


Reklama