Lazika – metropola u izgradnji na Crnom moru

Obala Kolkheti, nacionalni park u Gruziji, 3.000 godine bila je netaknuta.

Nisu je dirali ni Gruzijci, ni osvajači. Oblikovali su je samo plima, ptice i biljke.

No, današnja Gruzijska vlada sanja o neboderima na ovoj crnomorskoj obali, gdje, po uzoru na Dubai, planiraju izgraditi slobodnu ekonomsku zonu u gradu Lazika, koji ima oko pola miliona stanovnika.

“Bit će otvorena mnoga radna mjesta za Gruzijce. Stvorit će bogatstvo. Ovo je historijski projekat i zaista sam uzbuđen”, kaže Iva Davitaia, direktor Agencije za razvoj Gruzije.

Reporterka Al Jazeere Dijana Mujanović izvještava kako gruzijska Vlada izgradnjom nove metropole želi obezbijediti ekonomski razvoj, strane investicije i nova radna mjesta.

Kaže da je ideja jednostavna: država će izgraditi osnovnu infrastrukturu, a zahvaljujući mnogim poreznim povlasticama, doći će privatni investitori i izgraditi sve ostalo.

Lokacija nedaleko od granice sa Abhazijom pažljivo je izabrana.

“Lazika je jako važna, jer ona može biti mirovno rješenje i može dovesti do bolje regionalne saradnje”, smatra Gia Jandieri, potpredsjednik Nove ekonomske škole.

Projekt Lazika ima i mnoge kritičare.

Kako kažu, Vladine ambicije su fantastične, ali se pitaju: po koju cijenu?

Skeptični ekolozi

Gruzija ne treba nove gradove, a ako ga već gradimo zašto to radimo u močvari, pitaju se neki, a ekolozi su skeptični u vezi poštivanja zakona.

“Kao prvo, izgubit ćemo vrlo važno ekološko područje, a s druge strane, mislim da će biti veoma teško izgraditi takav grad za 10-20 godina. Ovo je veoma siromašna regija, tako da stanovništvo nema ništa protiv”, kaže Kakha Bakhtadz iz Ekološke mreže Gruzije.

Građani misle da je ideja vrlo zanimljiva, ali nisu sigurni kako će je vlada provesti u djelo.

“Mislim da ni oni ne znaju, ali bitno je da se nešto gradi”, kažu jedni, dok drugi vele da tamo “gdje ima turista i kompanija, tu ima i budućnosti”.

Za Gruzijsku Vladu ovaj projekat znači budućnost.

Mijenjaju i Ustav kako bi zaštitili Laziku.

Grad će imati poseban status, a buduća administracija, ukoliko želi obustaviti izgradnju nebodera ili bilo šta promijeniti, morat će osigurati dvotrećinsku većinu u Parlamentu.

Izvor: Al Jazeera


Reklama