Zapad osudio veto Rusije i Kine o Siriji

Šef posmatračke misije UN u Siriji, norveški general major Robert Mood, napustio je Damask (AFP)

Velika Britanija, SAD i Francuska saopćile su u četvrtak da su Ujedinjeni narodi (UN) iznevjerili sirijski narod, pošto su Rusija i Kina uložile veto na usvajanje rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a o sankcijama protiv sirijskih vlasti.

Rusija i Kina stavile su veto na zapadni prijedlog rezolucije Vijeća sigurnosti kojom se sirijskom režimu prijeti sankcijama ukoliko ne zaustavi upotrebu teškog naoružanja protiv pobunjenika i ne povuče vojsku iz gradova, a istovremeno u sirijskoj prijestonici Damasku ne jenjavaju žestoki sukobi.

Vijeće sigurnosti UN-a trebalo je u četvrtak glasati o nacrtu rezolucije zapadnih zemalja o Siriji.

Prijedlog ruske rezolucije predviđa produženje mandata misije, a one koju podržavaju zapadne zemlje da će boravka misije biti ograničen na 45 dana i uspostavljen rok od 10 dana u kojem vlada Sirije treba obustaviti nasilje i povući vojsku iz naseljenih mjesta.

U suprotnom Damasku će biti uvedene nove sankcije na osnovu Poglavlja 7 Povelje UN-a, koje omogućava i upotrebu sile, čemu su se protivile Rusija i Kina.

Paranoične sugestije

Kinesko ministarstvo vanjskih  poslova saopćilo je da je duboko zabrinuto situacijom u Siriji.

Šef britanske diplomatije William Hague je rekao da za takav potez nema izgovora, niti odbrane.

“Okrenuli su leđa narodu Sirije u njegovom najmračnijem trenutku”, kazao je on.

Američka ambasadorica pri UN-u Susan Rice je rekla da su sugestije o primjeni vojne sile “paranoične, a možda i neiskrene”.

Francuski ambasador optužio je Rusiju za pokušaj davanja dodatnog vremena sirijskom režimu, dok SAD pokušava intenzivirati rad izvan Vijeća sigurnosti UN-a.

Bijela kuća je saopćila da ne podržava produžavanje mandata posmatračke misije UN-a u Siriji poslije neuspjeha glasanja u UN-u u četvrtak i ocijenila da je ulaganje veta Rusije i Kine “veoma žalosno”.

Na suprotnoj strani

Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney je kazao da su Moskva i Peking svojom odlukom pokazali da su na suprotnoj strani od sirijskog naroda i da će nedostatak jedinstva u UN-u imati za posljedicu odnose Rusije i Kine sa Sirijom kada Assad ode sa vlasti.

On je dodao da SAD ne podržava dalje nastavak misije bez potrebnih mjera protiv Assadovog režima koje bi uslijedile ako se u izvještaju pokaže da njegove trupe ne ispunjavaju postavljene obaveze.

Generalni sekretar UN-a Ban Ki Moon je ukazao je kineskom predsjedniku Hu Jintaou na neophodnost hitnog preduzimanja akcije kako bi se obustavlo nasilje u Siriji tokom posjete Pekingu, u nastojanju da se Kina i Rusija privole da podrže oštriji odgovor na napade snaga režima predsjednika Bashara al-Assada.

Predsjednici Rusije i SAD-a, Vladimir Putin i Barack Obama, počeli su bolje razumijevati međusobne stavove oko sirijskog pitanja, ali ne i oko načina rješavanja krize u toj zemlji, koju u četvrtak napušta šef posmatračke misije UN-a uprkos inteziviranju nasilja u prijestonici Damasku.

‘Nesuglasice i dalje postoje’

“I Putin i Obama sada bolje razumiju nijanse u stavovima dviju strana, ali kada je riječ o praktičnim načinima za rješavanje problema nesuglasice i dalje postoje”, rekao je novinarima Putinov pomoćnik Jurij Ušakov, komentirajući 50-munutni telefonski razgovor dvojice predsjednika.

Šef posmatračke misije UN u Siriji, norveški general major Robert Mood, napustio je u četvrtak hotel u Damasku budući da se tromjesečna misija privodi kraju u trenutku dok bejsne sukobi u nekoliko prijestoničkih četvrti.

“Odlazim zadovoljan što sam sa 400 hrabrih muškaraca i žena učinio najviše moguće u veoma složenim oklonostima”, rekao je Mood na konferenciji za novinare uoči odlaska za Ženevu.

Izvor: Agencije


Reklama