UN traži istragu o elektrošokovima u školi

Ujedinjeni narodi  (UN) zatražili su od američke Vlade da istraži korištenje tzv. „šok terapije na koži” u specijalnoj školi u Massachusettsu.

Smatra se da je obrazovni centar „Sudija Rotenberg” jedina ustanova na svijetu koja koristi ovu kontroverznu terapiju za promjenu ponašanja djece s teškim psihičkim problemima i problematičnim ponašanjem.

Tužba porodice

Osamnaestogodišnji Andre McCollins je u obrazovnom centru „Sudija Rotenberg” zbog njegovog napada na člana osoblja na putu do škole.

Nakon što na molbu da skine jaknu Andre ne reagira, osoblje mu daje elektrošok u trajanju od dvije sekunde.

Zatim ga vežu kaišima za dasku s licem prema dolje, te mu tokom sljedećih sedam sati daju još 31 elektrošok.

Sljedeći mjesec je proveo u bolnici.

Tužbu Andreove porodice koja je uslijedila Centar je riješio vansudskom nagodbom. Tvrde kako je ovaj slučaj izuzetak.

U Centru se trenutno nalazi 235 učenika, od 10 do 54 godine.

Mnogi imaju ekstremne probleme u ponašanju kao i historiju povređivanja sebe i drugih. Više od 30 učenika prima tretman šok-terapije na koži kako bi promijenili svoje ponašanje.

Nekolicina njih nose uređaje za elektrošokove u ruksaku, sa žicama spojenim na tijelo. Lauren Emmick upisala je svoju kćer, jer nije imala drugog izbora.

Kaže da je nakon šeste godine Lian bila vrlo agresivna. “Nije imala kvalitetan život, nije bila sposobna za druženje, obrazovanje… nije imala ništa.”

Nakon pet mjeseci osoblje je preporučilo šok-terapiju. Lauren kaže da su bijes i samopovređivanje njene kćerke odmah dramatično smanjeni.

“Sad radi u kuhinji – ima dvije cimerke – pohađa nastavu – uči… sretna je. Nikad je prije nisam vidjela sretnu, nikad!”

No, drugi pričaju drugačiju priču. Prema vlastitom priznanju, Hilary Cook je kao tinejdžerka bila poremećena i nasilna.
Kad joj je bilo 17, njeni roditelji su morali birati između zatvora i Centra. Jasno se sjeća prvog elektrošoka.

“Bol je bila prilično ekstremna i činilo se da traje dugo, iako je trajala samo nekoliko sekundi. Vrištala sam. Bol je bila vrlo intenzivna i pekla me je još neko vrijeme nakon toga.

Tako da ne… ja ne mislim da je to efikasan način za liječenje ljudskog bića.”

Javna osoba Centra je njihov advokat.

Odbacuju tvrdnje

Michael Flammia odbacuje tvrdnje da je ova terapija mučenje.

“Znam da svi ti ljudi na vašem popisu bolje spavaju noću, ako znaju da niko ne dobiva ovu terapiju, ali mi se ne brinemo za njih. Mi smo tu zbog djece kojoj su potrebne averzivne draži, kad ništa drugo ne pomaže.”

Američko Ministarstvo pravosuđa istražuje slučaj, a i Ujedinjeni narodi žele odgovore.

Juan Mendez, specijalni izvjestilac UN-a za slučajeve mučenja, kaže:

“Vjerujem da primjena elektrošokova, pod bilo kojim uslovima, izaziva zabrinutost, jer nanosi bol i patnju koja je posebno zabranjena međunarodnim pravom.”

Iako je sakupljeno više od 200.000 potpisa za zabranu ove prakse, Centar “Sudija Rotenberg” nema namjeru da prekine, kako kažu, sigurno i efikasno liječenje – zbog čega su sad pozvali UN da ih posjete i sami se uvjere u tačnost njihovih navoda.

Izvor: Al Jazeera


Reklama