Rusija protiv prijedloga rezolucije o Siriji

Prijedlogom rezolucije se sirijske vlasti osuđuju zbog povećane upotrebe teškog naoružanja (AP)

Rusija neće dopustiti da Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda usvoji nacrt rezolucije koji je predložio Zapad da se uvedu nove sankcije protiv Sirije, izjavio je u četvrtak zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Genadij Gatilov.

“Ukoliko oni odluče da učine to (glasaju o nacrtu rezolucije), znajući da je to neprihvatljivo za nas, onda mi ne bismo dopustili njeno usvajanje”, izjavio je Gatilov. 

Ruski diplomata izjavio je da je nacrt rezolucije neizbalansiran, jer njime se samo od sirijske Vlade traži da ispuni svoje obaveze.

“To bi značilo podgrijavanje ionako usijane političke atmosfere oko Sirije”, izjavio je Gatilov.

On je naglasio da nacrt rezolucije nije u skladu ni s duhom Ženevske deklaracije, koja predviđa stvaranje “mape puta” za tranziciju u Siriji, niti s planom mirovnog posrednika Kofi Annana u šest tačaka. 

Desetodnevni rok

“Mi ćemo pokušati da sačinimo konstruktivan tekst za eventualni nacrt rezolucije, koja bi mogla odražavati realnu situaciju”, kazao je Gatilov.

Rusija je u utorak odbacila nacrt rezolucije, predlažući proširenje mandata UN-ove nadzorne misije u Siriji (UNSMIS) za još tri mjeseca, smanjenje broja vojnih posmatrača, i preusmjeravanje fokusa na više političku misiju.

Nacrt rezolucije, koji su Vijeću sigurnosti UN-a dostavile Velika Britanija, Francuska, Njemačka i SAD, predviđa davanje desetodnevnog roka sirijskom režimu da provede Annanov plan ili da se suoči s novim oštrim sankcijama.

U Jordanu 130.000 Sirijaca

Jordanska vlada je saopćila da priliv sirijskih izbjeglica povećava pritisak na ionako ograničene vodene resurse te zemlje.

“Priliv Sirijaca, posebno u sjeverne dijelove kraljevstva, izazvao je probleme i prekide u vodosnbdijevanju, građani u sjevernim pokrajinama često su se žalili na nestašice vode”, izjavio je ministar za vodosnabdijevanje i navodnjavanje Mohammed Najar.

On je kazao da je Jordan nedavno dobio oko 1,8 miliona dolara od UNICEF-a kako bi bio u stanju osigurati vodosnabdijevanje za sirijske izbjeglice u zemlji.

Sudeći po zvaničnim ciframa, više od 130.000 Sirijaca nalazi se u Jordanu, koji su pobjegli pred nasiljem u svojoj zemlji.

Jordan se smatra četvrtom najsiromašnijom zemljom u svijetu u smislu vodosnabdijevanja, saopćio je Najar.

Prijedlogom je predviđeno da bi Siriji mogle biti uvedene sankcije koje nisu vojne prirode ukoliko Vladine snage nastave ofanzivu na gradove.

Prijedlogom rezolucije se sirijske vlasti osuđuju zbog povećane upotrebe teškog naoružanja, uključujući neselektivno otvaranje vatre iz tenkova i helikoptera.

Rezolucijom bi bilo zatraženo da se odmah okonča nasilje Vladinih i opozicionih snaga i da se snage predsjednika Bashara al-Assada vrate u kasarne, u skladu s Annanovim planom i rezolucijama UN-a usvojenim u aprilu.

Glasanje o prijedlogu rezolucije mora biti održano prije 20. jula, kada prestaje mandat posmatračke misije UN-a u Siriji, navodi AFP.

Ako Assad u roku od 10 dana poslije glasanja ne ispuni uslove u potpunosti, Vijeće sigurnosti UN-a će odmah uvesti mjere predviđene Članom 41 Povelje UN-a, kojim je omogućeno uvođenje ekonomskih i diplomatskih, ali ne i vojnih sankcija.

Rezolucijom bi, također, bio obnovljen mandat posmatračke misije UN-a u Siriji za 45 dana, koja ne bi više samo nadgledala prekid vatre, koji nikada nije proveden, već bi obavljala i političke dužnosti.

Kontingent od skoro 300 nenaoružanih posmatrača trebao bi biti smanjen na minimum, a diplomate kažu da rukovodstvo UN-a želi da taj broj bude sveden na 150.

Izvor: Agencije


Reklama