Zaduženi Kipar predsjedava Evropskom unijom

Kipar u nedjelju preuzima šestomjesečno predsjedavanje Evropskom unijom, što predstavlja ozbiljan izazov za ovu malu otočnu zemlju. 

Rotirajuće predsjedništvo EU je u normalnim okolnostima prilika da zemlja koja ga preuzme pojača svoju međunarodnu vidljivost i doprinese razvoju evropskog projekta. 

Prezaduženi Kipar, međutim, staje za kormilo u trenutku kada se EU suočava sa najvećom ekonomskom i političkom krizom u svojoj historiji, a strahuje se da će kiparsko predsjedavanje dodatno opteretiti odnose između Brisela i Ankare. 

Paket spasa

Kipar je prva zemlja koja predsjedava EU-om, a istovremeno od Unije traži paket spasa.

Očekuje se da će predstavinici Evropske komisije, Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske centralne banke u ponedjeljak u Kipru ocijeniti situaciju bankarskog sistema ove zemlje.

U pregovorima će biti riječi o količini novca koja je potrebna Kipru, kao i reformama koje će ta zemlja morati provesti.

„Činjenica da je Vlada čekala do posljednje minute da zatraži paket spasa ukazuje na to da je Kipar u nevolji, zbog čega je njegovo predsjedavanje EU-om u fokusu. Da je ranije zatražio pomoć, izbjegao bi svjetsku pažnju“, kazala je finansijska analitičarka Fiona Mullen za AFP.

„Neugodno je za bilo koju zemlju da predsjedava Unijom u vrijeme kada od svojih partnera traži novac.

Prvi zadatak sa kojim će se Kipar suočiti bit će koordinacija kompliciranih pregovora o donošenju novog evropskog budžeta za period od 2014. do 2020. godine. 

Stav Turske

Turska, koja je 1974. na sjevernom djelu otoka uspostavila Republiku Sjeverni Kipar, koja nije međunarodno priznata, najavila je da će tokom narednih šest mjeseci bojkotirati Evropsko vijeće i komunicirati isključivo sa Komisijom, što predstavlja problem s obzirom na utjecaj Turske na Bliskom istoku i u Centralnoj Aziji. 

Uprkos ovim problemima, Kipar predsjedavanje preuzima sa optimizmom. 

“Imamo veoma ambiciozan program predsjedavanja”, izjavio je predsjednik Demetris Christofias tokom nedavnog susreta sa predsjednikom Evropske komisije Joseom Manuelom Barrosom. 

Kiparski predsjednik je izjavio i da će Nikozija podržavati proces pridruživanja Turske uprkos bojkotu. 

Izvor: Agencije
 


Reklama