Vanredno stanje u četiri američke države

Vanredno stanje proglašeno je u nedjelju u četiri američke države i u prijestolnici Sjedinjenih Američkih Država Washingtonu, nakon što su oluje napravile pustoš na istoku zemlje, dok je usljed talasa vreline više od tri miliona ljudi ostalo bez struje.
Vjeruje se da 12 ljudi izgubilo život usljed iznenadnih oluja, tokom kojih su vjetrovi uraganske jačine čupale drveće iz korijena.
Energetske kompanije upozoravaju da mnogi neće imati struju narednih sedam dana.
Zvaničnici upozoravaju da val vreline, zajedno sa prestankom rada klima uređaja zbog nestanka struje, može ugroziti živote veoma mladih osoba, starijih i bolesnih.
Opasnije od uragana
U oblasti Bradley, u istočnom Tennesseeju, visoke temperature odnijele su živote dva brata u dobi od tri i pet godina, koji su se igrali vani na temperaturi od 40,6 stepeni Celzija.
U državama Maryland, Zapadna Virginija, Ohio i distriktu Columbia proglašeno je vanredno stanje.
Guverner Marylanda Martin O'Malley rekao je da su oluje opasnije od uragana, jer za razliku uragana dolaze bez najave.
U Illinoisu, zvaničnici su počeli premještati 78 zatvorenika iz zatvora u Dixonu, koji je oštećen u oluji.
Zatvorenici preostali u zatvoru Dixon su u samicama, dok agregati osiguravaju struju.
Saniranje štete
U međuvremenu, komunalne službe kažu da rade danonoćno da poprave štetu koju su neki opisali kao katastrofalnu.
Nacionalna meteorološka služba najavila je još oluja, posebno u sjevernom dijelu planinskog lanca Rocky Mountains, oblasti srednjeg toka rijeke Mississippi i doline Ohio, te Sjeverne i Južne Karoline.
“Najveću opasnost predstavljaju veliki grad i vjetrovi razorne jačine. Izolirani tornado može se pojaviti u južnoj Minnesoti i Wisconsinu, kao i u sjevernoj Iowi i Illinoisu”, navodi se u saopćenju.
Izvor: Agencije