Grčka glasa i ponovo traži demokratiju
Grčka u nedjelju slavi demokratiju.
A ona je nastala upravo ovdje prije oko 2.500 godina.
Zeus, Olimp, Atina… mitovi i mitologija, Grčka je kolijevka zapadne civilizacije i najvećeg svjetskog blaga – demokratije.
“Ovdje je sve počelo. Demokratija. Filozofija. Ovdje na ovoj svetoj stijeni, u Hramu, prelijepom mermeru. Danas toga nema. Te ljepote. Živimo u svijetu straha i užasa. Ima li još mitova u Grčkoj? Da, ima, ali ružnih”, kaže historičarka umjetnosti Katarina Paliou.
U 21. vijeku Grčka izgleda mnogo drugačije.
Nekada je stajala čvrsto na nogama, danas je na koljenima.
Ali, ovaj metro dokaz je da Grčka još uvijek živi ove starine i stvara nove mitove.
Jedan od njih je da u slučaju raskida ugovora s Evropskom unijom (EU) o mjerama štednje Grčka neće napustiti eurozonu, javlja iz Atine Dijana Mujanović.
Na pitanje da li Grčka može odustati od memuranduma s EU i zadržati euro, Odiseas kaže: “Da. Može i mora”, a Basiliki dodaje: “Naravno.”
Između mita i realnosti
Međutim, ima onih koji misle drugačije i posve je jasno da oni neće glasati za Syrizu.
“Nema šanse. Ne može”, kategirčno će Roula.
A evo što kaže struka.
Ekonomska analitičarka Balija Arnitou vjeruje kako bi srednji put, između mita i realnosti, bio dobitna kombinacija ne samo za Grčku, nego i za Evropu.
“Dijelovi ugovora o platama, radničkim pravima i načinu dizanja ekonomije definitivno se trebaju promijeniti. Trebamo ih ispočetka ispregovarati, uz potpuno novi pristup”, kaže ona.
Baš kao i ekonomisti, i historičari vjeruju da je grčka tragedija nova prilika za novu demokratiju, neke nove Evrope 21 vijeka.
“Grčka je Evropa, a Evrope nema bez Grčke. Ovaj novi mit pokazat će narodima Evrope da se možemo nadati, da ćemo stati opet na noge i tražiti demokratiju i dostojanstvo”, veli Katarina Paliou.
Izvor: Al Jazeera