Grčka: Lider Syrize dobio mandat

Predsjednik stranke Syriza Alexis Tsipras, koji je u utorak dobio mandat za sastav nove grčke vlade, dao je na znanje da njegova stranka ne želi biti dijelom koalicijske vlade koju bi činile stranke koje prihvataju plan oštrih mjera štednje. Njih su Grčkoj nametnuli Evropska unija, Međunarodni monetarni fond (MMF) i Evropska centralna banka (ECB).
Grčka, kojoj prijeti politička paraliziranost, suočena je s velikom krizom. Svjetska ekonomska tržišta strahuju da zemlja neće uspjeti ispuniti rigorozne obaveze pod utjecajem radikalne ljevičarske stranke Syriza, koja je na izborima, na opće iznenađenje, dobila čak 16,5 posto glasova birača i 52 mjesta u parlamentu.
Vođa grčkih konzervativaca Antonis Samaras u ponedjeljak navečer objavio je da nije mogao sastaviti koalicijsku vladu, te je svoj mandat za sastav vlade vratio predsjedniku Carolosu Papuliasu.
Nakon njega je priliku za osnivanje vlade dobila radikalna ljevičarska stranka Syriza, no posmatrači ocjenjuju da bi to mogla biti “nemoguća misija”.
Tsipras, poput svog prethodnika, na raspolaganju ima tri dana.
Neizbježni novi izbori
“Jasno je da osnivanje koalicijske vlade nije moguće”, ocijenio je u utorak navečer predsjednik Komore za grčko-američku trgovinsku razmjenu Iannos Grammatidis, ocijenivši, poput brojnih drugih posmatrača i analitičara, da je u Grčkoj neizbježna organizacija novih izbora.
Lider Nove demokratije Samaras na izborima je osvojio 18,85 posto glasova.
Radikalna ljevica predvođena Tsiprasom osvojila je 16,78 posto biračkih glasova, PASOK 13,18 posto i proevropski orijentirane Demokratske ljevice 6,1 posto biračkih glasova.
U parlament su još ušli Nezavisni Grci, stranka koju su osnovali otpadnici od Nove demokratije, s osvojenih 10,5 posto glasova, Komunistička stranka sa 8,5 i krajnje desna Zlatna zora sa blizu sedam posto osvojenih glasova.
Osim Nove demokratije i PASOK-a, sve ostale parlamentarne stranke očitovale su se protiv nastavka štednje koju diktiraju grčki vjerovnici EU i MMF.
Izvor: Agencije