Suu Kyi na prvom putovanju

Nobelovka Aung San Suu Kyi će prvi put nakon 24 godine otputovati van svoje zemlje.Njen put ukazuje na novonastalo samopouzdanje za transformacijom zemlje, nastalo nakon pet decenija vojne vladavine.
Suu Kyi, koja je petnaest godina provela u pritvoru, održat će govor na Svjetskom ekonomskom forumu u Bankoku.
Do sada je odbijala napustiti Mijanmar iz straha da joj neki od generala neće dozvoliti povratak.Njena odluka je prije samo godinu, kada je pobunjenični vođa Than Shwe stvorio vladu punu svojih pomagača, bila nezamisliva.
Ali 18 mjeseci nakon izbora, uslijedile su nevjerovatne promjene.
Suu Kyi je oslobođena, te je postala članicom parlamenta.
Stotine političkih zatvorenika je oslobođeno, legalizirani su protesti, umanjena cenzura medija i povećana liberalizacija ekonomije.
Reforme su ubijedile Suu Kyi da podrži suspenziju sankcija sa Zapada, koji su usporili ekonomiju Mijanmara.
Govor u Ženevi
Suu Kyi, kćerka vođe koji se zalagao za nezavisnost Mijanmara, provela je mnogo godina van zemlje, a vratila se 1988. da se pobrine za umiruću majku.
Tada je učestvovala u studentskim protestima koje je vojska na kraju ugušila. Suu Kyi je prvi put privedena 1989. godine.
Sljedećeg mjeseca će posjetiti Švicarsku, Norvešku i Veliku Britaniju.
Izvor: Agencije