Grci izmještaju poslovanje u Bugarsku

Pet stotina kilometara sjeverno od Atine, proizvodi se jeans visoke mode za grčke kupce. Ali ova fabrika nije u Grčkoj. Ona se nalazi u mjestu Rakovski, na jugu Bugarske.
U ovom mjestu došlo je do ekspanzije grčkih kompanija, prije svega zahvaljujući niskim porezima i jeftinoj radnoj snazi. Stotine malih grčkih poduzetnika, pod pritiskom velikih poreza, naknada i sveopće nesigurnosti, prebacuju novac i poslove u susjednu Bugarsku.
Bugarska ima najniži porez na dobit u Evropskoj uniji, upola manji od Grčke stope, koja se kreće od 20 do 25 posto.
Svoju tvornicu preselio je i Iosif Komninakidis.
“Došli smo ovdje prije krize u Grčkoj. Tokom krize prodaja je opala između 35 i 40 posto, i situacija se pogoršava”, kaže Komninakidis, vlasnik Staff Jeans & Co.
Staff Jeans upošljava 800 radnika u Rakovskom. Komninakidis planira i ostatak svog poslovanja iz Grčke preseliti u Bugarsku.
Pogodnosti poslovanja
“Poslovanje u Bugarskoj je bolje zbog stabilnog poreza na dobit, od 10 posto. Kada poslujete ovdje, znate da plaćate porez od deset posto, ne devet, ne 11, nego deset!
U Grčkoj mijenjaju poresku osnovicu dva-tri puta godišnje, tako da nikad ne znate koliko ćete poreza morati platiti na kraju godine”, kaže Komninakidis.
Bugarska ima najniži porez na dobit u Evropskoj uniji (EU) – upola manji od Grčke stope koja se kreće od 20 do 25 posto.
Tu nije kraj pogodnostima poslovanja u Bugarskoj. Pokretanje poslovanja je jeftino i jednostavno.
U Grčkoj mijenjaju poresku osnovicu dva-tri puta godišnje, tako da nikad ne znate koliko ćete poreza platiti na kraju godine.
Te pogodnosti iskoristio je i Meletios Melentis, koji je u Sofiji otvorio radnju za elektroničku opremu. On tvrdi da je grčko tržište mrtvo.
“Razlozi zbog kojih sam odlučio napustiti Grčku osim tržišta je i porezni sistem. Svakodnevno su nam uvodili nove poreze, koje smo morali plaćati gotovinom. A Vlada i ostali ljudi odgovorni za to uopće ne uzimaju u obzir kakve to posljedice ima za kompanije u Grčkoj”, kaže Melentis.
Loše i po Bugarsku
Eventualni izlazak Grčke iz eurozone mogao bi dovesti još grčkih kompanija u Bugarsku.
Ali, o tome ekonomski analitičari imaju negativno mišljenje.
„Ako Grčka napusti eurozonu, posljedice za Bugarsku bile bi negativne, jer ako vaš susjed doživi tragediju, vjerovatno ćete i vi osjetiti posljedice”, kaže Georgi Ganev, ekonomski analitičar.
Grčke kompanije imaju historiju prelaska sjeverne granice. Devedesetih godina, proizvođač grickalica Čipita i Coca-Cola Hellenic preselili su se sjevernije na Balkan. Proteklih godina granicu su prošle i razne kompanije poput telekom operatera i građevinskih kompanija.
Ali, ovaj posljednji egzodus poslodavaca je taj koji najviše brine Grke. Više od četvrtine, od ukupno 2.800 grčkih kompanija u Bugarskoj, registrirano je tokom posljednje godine.
Izvor: Al Jazeera