Raspuštena skupština, kriza u Nepalu

Ustavotvorna skupština Nepala je raspuštena, jer vođe ove zemlje nisu uspjele da se dogovore o novom poslijeratnom ustavu pred ponoć kada ističe rok za to, javio je AFP.
Ustavotvorna skupština u Nepalu izabrana je 2008. godine nakon desetogodišnjeg građanskog rata, s ciljem da izradi novi ustav i nadgleda mirovni proces koji je započeo poslije prestanka sukoba 2006.
Predsjednik Ustavotvorne skupštine, maoista Pushpa Kamal Dahal saopćio je da ključna neslaganja oko stvaranja federalne države nisu razriješena i da će skupština sa 601 članom biti raspuštena.
“Nismo postigli dogovor, iako smo se sastajali više puta, pa tako više nema mogućnosti da dođemo do ustava”, rekao je on.
“Nismo mogli da sačuvamo Ustavotvornu skupštinu. Sada razgovaramo sa vođama partija da vidimo kako da krenemo dalje”, dodao je Dahal.
Sukobi na protestima
U blizini zgrade skupštine, u nedjelju se okupilo nekoliko hiljada ljudi, predstavnika raznih etničkih i političkih grupa, a policija ih je osiguravala i sprečavala da uđu u zdanje.
Kako se napetost povećavala približavanjem ponoći, nekoliko demonstranata pokušalo je da razbije kordon i sukobili su se sa policijom koja je upotrijebila suzavac, pri čemu nije bilo teže povrijeđenih.
Nepalska vojska bila je u stanju povišenog stepena pripravnosti širom zemlje i spremna da spriječi bilo kakvo širenje nasilja.
Podjele u zemlji
Novim ustavom bilo je planirano da se stvori nova sekularistička, demokratska republika, poslije ukidanja stoljećima stare hinduističke monarhije, a pošto su maoistički pobunjenici odbacili oružje i pobijedili na izborima 2008. godine.
Novim ustavom bila je namjera i da se donese stabilnost osiromašenoj himalajskoj zemlji i jedinstvo njenih više od 100 etničkih manjina. U Nepalu je u građanskom ratu poginulo više od 16.000 ljudi.
Dok maoisti, koji su skupštinska većina, nastoje da oforme 14 federalnih država sa etničkim grupama koje u njima dominiraju, njihovi oponenti smatraju da bi dijeljenje Nepala po etničkim linijama dovelo do obnavljanja sukoba.
Uprkos činjenici da je mandat Ustavotvorne skupštine bio četiri puta produžavan, ona nije uspela da se dogovori o ustavu, a Vrhovni sud je odlučio da bi njeno dalje postojanje bilo nezakonito.
Izvor: Agencije