Doživotni zatvor za kineskog kralja šverca

Kineski sud osudio je na doživotnu kaznu zatvora šefa velikog krijumčarskog lanca, koji je bio u centru borbe protiv deportacije iz Kanade, javili su državni mediji.
Lai Changxing (53) saslušao je presudu u sudu u kineskom gradu Sijamenu, odakle je upravljao svojim kriminalnim carstvom prije nego je pobjegao iz zemlje.
Dobio je najveću moguću kaznu Višeg narodnog suda u Sijamenu nakon što je Kina, u želji da osigura Laijevu ekstradiciju, obećala kanadskoj vladi da ga neće osuditi na smrtnu kaznu.
Bivši lider Komunističke partije
On je ova krivična djela počinio sredinom 90-ih, kada je bio lider Komunističke partije u provinciji Fuđijan.
Lai je trenutno četvrti čovjek kineske vladajuće partije, piše Reuters.
On je 1999. godine s porodicom pobjegao u Kanadu, tražeći status izbjeglice i tvrdeći da su optužbe koje mu se stavljaju na teret politički motivirane.
Najmanje 14 smrtnih kazni dodijeljeno je manje važnim figurama u slučajevima procesa održanih tokom protekle decenije, u kojima su pali vojni i policijski dužnosnici i politički zvaničnici na lokalnom nivou.
Lai je osuđen na doživotnu kaznu za krijumčarenje, a sud mu je oduzeo svu ličnu imovinu, javila je agencija Xinhua.
Sud ga je posebno osudio na 15 godina zatvora za mito, javila je agencija, ne dajući više detalja o ovome.
Laijeva organizacija je krijumčarila luksuzne automobile, cigarete i druge proizvode u vrijednosti od 4,3 milijarde dolara, izbjegavajući 2,2 milijarde dolara poreza, javila je Xinhua, citirajući presudu.
Ovo je omogućeno plaćanjem mita u kešu ili naturi u vrijednosti od 6,1 milijarde dolara za 64 zvaničnika, piše u presudi.
“Suma je neobično velika, a detalji su veoma ozbiljni”, saopćio je sud, tražeći dvostruku kaznu.
Al Jazeerin reporter Rob McBride, koji izvještava iz Hong Konga u petak, nazvao je presudu “krajem linije za Laija Changxinga, kineskog najtraženijeg bjegunca, i pobjedom za kinesko pravosuđe“.
“Laijevo kriminalno carstvo je ogromno. Ono doseže do različitih nivoa, uključujući i vladine i carinske dužnosnike. U njegovom biznisu su se okretale stotine miliona američkih dolara”, kazao je McBride.
Operacija duga deset godina
“Tokom godina, kineski dužnosnici su praćeni, hvatajući one koji su bili odgovorni za ovaj reket, registrirajući stotine ljudi u ovom slučaju, ali je uvijek Lai bio taj koji je vodio operaciju – osoba koju su najviše željeli privesti. I trebalo im je deset godina da to urade.”
Lai je deportiran u Kinu u julu, nakon 12 godina duge borbe za repatrijaciju.
U tom periodu Kina je morala dati garancije Kanadi da Lai neće biti suočen sa smrtnom kaznom kada bude vraćen u zemlju na suđenje.
“Kinezi su održali obećanje”, kazao je dopisnik Al Jazeere. “Ali su ga osudili na doživotnu kaznu zatvora, što u ovom slučaju vjerovatno znači stvarno do kraja života.”
Slučaj, jedan od najvećih skandala u komunističkoj Kini tokom 62-godišnje historije, osvijetlio je usku vezu između zvaničnika i kontroverznih poduzetnika u anarhičnom lučkom gradu Sijamenu.
Privukao je veliku pažnju u Kini, gdje je korupcija jedna od glavnih tačaka javnog nezadovoljstva.
Izvor: Al Jazeera i agencije