Sirija: Sukobi u Rastanu, više od 30 žrtava

Područje Rastana predstavlja jedno od centralnih mjesta za regrutaciju sunitskih ratnika (AP)

Najmanje 23 vojnika sirijskih regularnih trupa ubijena su u ponedjeljak u žestokim sukobima sa pobunjenicima u Rastanu, gradu u pokrajini Homs, koju režim ne uspijeva kontrolirati, izvijestila je Sirijska opservatorija za ljudska prava.

Deseci vojnika su ranjeni, a tri vojna oklopna vozila uništena, precizirala je Opservatorija.

Vojska pokušava izvesti napad na pobunjeni grad u kojem su se sklonili mnogobrojni pobunjenici.

Prije mjesec dana raspoređeni su posmatrači Ujedinjenih naroda u zemlji kako bi pokušali prekinuti sukobe, u kojim je za 14 mjeseci ubijeno blizu 14.000 ljudi, prema podacima Opservatorije.

Prema podacima UN-a, 189 od 300 nenaoružanih posmatrača, koliko ih treba biti raspoređeno u Siriji, već se nalazi u toj zemlji kako bi nadgledali primjenu primirja koje je režim tehnički prihvatio 12. aprila, ali ga ne poštuje.

Snage lojalne predsjedniku Basharu al-Assadu usmrtile su najmanje devet osoba i ranile 40 kada su u ponedjeljak granatirale grad Rastan na sjeveru zemlje, u pokušaju da preuzmu ovu oblast od Slobodne sirijske vojske, navode pripadnici opozicije.

EU uveo novi paket sankcija

Ministri vanjskih poslova Evropske unije usvojili su u ponedjeljak novi paket sankcija sirijskom režimu, navodi se u saopćenju EU-a.

Evropska unija je odlučila zamrznuti imovinu dva preduzeća i tri osobe za koje se smatra da su izvori finansiranja Assadovog režima.

Sankcioniranim osobama će biti zabranjena evropska viza.

Njihova imena bit će naknadno objavljena u službenim novinama EU-a, prenosi AFP.

Trenutno je 126 osoba i 41 preduzeće pod evropskim sankcijama.

One se odnose uglavnom na Centralnu banku, trgovinu plemenitim metalima i iznajmljivanje aviona.

Naftni embargo i embargo na oružje koje bi moglo služiti za represiju kompletiraju paletu sankcija EU-a nametnutih sirijskom režimu.

“Gađali su nas granatama i raketama od tri sata ujutro. Rastan je uništen”, rekao je neimenovani pripadnik Slobodne sirijske vojske.

Zabranjen pristup medijima

On navodi da je među ubijenima i komandant ove vojske Ahmad Ajub, čiji se vojnici bore protiv Assadovih vojnih snaga.

Sirija zabranjuje pristup medijima, što otežava potvrđivanje stvarne situacije u ovoj zemlji.

Međutim, drugi aktivisti navode da je Rastan, udaljen oko 25 kilometara od Homsa, noćas pretrpio teško granatiranje.

Područje Rastana predstavlja jedno od centralnih mjesta za regrutaciju sunitskih ratnika, koji čine najveći dio Slobodne sirijske vojske.

Broj sunitskih vojnika u Rastanu smanjio se nakon što su snage sigurnosti ubile desetke demonstranata u ovom gradu i uhapsile veliki broj pripadnika Slobodne sirijske vojske nakon demonstracija protiv Assada 2010. godine.

U ovoj oblasti dogodio se prošle godine prvi ozbiljan oružani sukob između pripadnika Sirijske slobodne vojske i snaga lojalnih Assadu, koje su nekoliko puta uspjele povratiti kontrolu nad gradom, ali su ga pobunjenici ipak iznova osvajali.

Dvoje pginulih u Tripoliju

Dvoje ljudi je u ponedjeljak poginulo, a 16 je ranjeno u sjevernom libanskom gradu Tripoliju, u najnovijim sukobima između pripadnika šiitske alavitske manjine, lojalne Assadu i pripadnika sunitske većine.


Borbe u Tripoliju [Reuters]

Prema riječima neimenovanog sigurnosnog zvaničnika, jedna osoba je poginula u kvartu koji uglavnom naseljavaju alaviti, dok je druga osoba ubijena u susjednom dijelu grada, gdje pretežno žive suniti.

Sukobi između dvije zajednice u Libanu, povezani s nemirima u susjednoj Siriji, izbili su u subotu, nakon što su snage sigurnosti uhapsile jednog sunitskog islamistu zbog sumnje da je povezan s jednom terorističkom organizacijom.

Od početka sukoba u Tripoliju poginulo je ukupno petero ljudi, uključujući jednog vojnika, a 47 osoba je povrijeđeno.

Dopisnik AFP-a sa lica mjesta javlja da su sve radnje u ovom libanskom gradu u ponedjeljak zatvorene zbog žestoke pucnjave i projektilske vatre.

Mnogi stanovnici su napustili ovu oblast još tokom vikenda, a oni koji su ostali skrivaju se u svojim domovima.

Libanski sunitski premijer Najib Mikati u nedjelju se sastao s vjerskim liderima u pokušaju da smiri situaciju, a za ponedjeljak je najavljen skup lokalnih lidera s istim ciljem.

Assad potiče iz zajednice Alavita, dok pobunu protiv njega predvodi sunitska većina u Siriji, gdje obračun s antirežimskim demonstrantima traje već 14 mjeseci, prenosi Reuters.

Izvor: Agencije


Reklama