Palestinski zatvorenici na ivici smrti

Izraelski i egipatski dužnosnici postižu napredak u pokušajima da se okonča masovni štrajk glađu palestinskih zatvorenika, od kojih su neki na ivici smrti, rekao je u subotu palestinski premijer.
“Bilo je napretka u razgovorima između Egipta i Izraela”, naveo je Ismail Haniya u saopćenju. “Ovo je važan korak u rješavanju zahtjeva zatvorenika.”
Predstavnica izraelskih zatvora Sivan Weizman rekla je da se zbog loših zatvorskih uslova u štrajku glađu nalazi 1.550 Palestinaca koji protestiraju zbog smještaja u samice, pritvora bez podizanja optužnice, zabrane posjete porodice, i zbog raznih drugih restrikcija.
Ona je rekla da su izraelske vlasti odlučile da dvojicu palestinskih zatvorenika premjeste iz samice, ali nije mogla da kaže da li je ta odluka i sprovedena.
Zabrinutost WTO-a
Svjetska zdravstvena organizacija (WTO) saopćila je u subotu da je izuzetno zabrinuta zbog zdravlja dvojice Palestinca koji su ušli u 74. dan štrajka glađu u izraelskom pritvoru, a jedan se nalazi na ivici smrti.
WTO od Izraela traži da brzo pruži odgovarajuću ljekarsku pomoć Palestincima koji gladuju, i da ih prebaci u civilne bolnice.
Bilal Diab i Thaer Halahle odbijaju hranu u znak protesta što su u administrativnom pritvoru.
Pažnja međunarodne zajednice
“Svjetska zdravstvena organizacija je izuzetno zabrinuta za njihovo zdravlje”, navodi se u saopćenju te agencije Ujedinjenih nacija i dodaje da se jedan od dvojice štrajkača nalazi na ivici smrti i da je odbio primiti transfuziju krvi.
Njihov štrajk privukao je pažnju međunarodne zajednice, a zabrinutost su izrazili ranije Evropska unija i Ujedinjene nacije, navodi AFP.
Taj štrajk ima široku podršku među Palestincima koji svakodnevno organiziraju skupove solidarnosti sa zatvorenicima.
Izvor: Agencije