Sukobi u Ljubljani zbog mjera štednje

Grupa od blizu trideset pripadnika “Pokreta 150” sukobila se u četvrtak sa policijom za vrijeme protesta zbog mjera štednje o kojima raspravlja Parlament, a do incidenta je došlo kada je policija spriječila demonstrante da blokiraju ulaz u zgradu Parlamenta.
Demonstranti su blokiranjem ulaza htjeli da izraze “apsolutno neslaganje sa mjerama štednje, tiranijom duga i krizom diktature”. Oni su poslije sukoba sa policijom prešli na trg preko puta Parlamenta da tamo održe skup, navodi STA.
“Pokret 150”, koji je slovenska verzija globalnog pokreta “Okupiraj”, smatra da su mjere štednje nepravedne i da ih političari koriste kao sredstvo za uništenje solidarnosti i konsolidaciju višedecenijske privatizacije.
Uz pripadnike Pokreta, protiv mjera štednje demonstriraju i studenti Ljubljanske akademije za pozorište, radio, film i televiziju. Oni protest izražavaju čitanjem romana slovenskog pisca Ivana Cankara ispred zgrade Parlamenta.
Janšin poziv
Slovenski premijer Janez Janša u četvrtak je, na početku parlamentarne rasprave o rebalansu budžeta za ovu godinu, zastupnike upozorio na šire evropske okolnosti u kojima odlučuju o mjerama štednje čiji je cilj budžetski deficit smanjiti sa 6,4 posto u prošloj na 3 posto u ovoj godini.
Janša je rekao da se varaju oni koji misle da će rezultati nedavnih izbora u Grčkoj i Francuskoj dovesti do novih pregovora o fiskalnom paktu, te okretanja od prihvaćene politike u EU kojom se zaoštrava finansijska disciplina i uvode sankcije protiv članica koje bi kršile odredbe fiskalnog pakta.
“O fiskalnom paktu se neće ponovo pregovarati i ubrzo će stupiti na snagu, jer je dovoljno da ga ratificira 12 država potpisnica. On porezne obveznike u svakoj državi štiti od avanturističkih poteza njihove vlade ili neodgovornih vlada u drugim državama europske obitelji. On uvodi pravila igre po kojima se neće moći živjeti na račun drugih, a štiti i buduće generacije kako ih sadašnja ne bi prekomjerno zadužila”, rekao je Janša, ističući pri tome problem Grčke.
Budžetskim rebalansom i mjerama štednje od preko 800 miliona eura u ovoj godini Janšina vlada želi napraviti prvi korak prema ekonomskom oporavku nakon kojeg slijede reforme na području tržišta rada, zdravstva i mirovinskog sistema, školstva i stimulacije za obnovu ekonomske djelatnosti, stranih investicija i smanjivanje nezaposlenosti.
U takve mjere štednje i rezanje troškova Slovenija ulazi kao zadnja zemlja u EU-u, iako je u vrijeme krize doživjela najveći pad BDP-a u EU i došla u razvojni raskorak sa zemljama iz srednje i istočne Evrope pred kojima je nekad imala prednost, istakao je slovenski premijer dodajući kako Sloveniji uzor moraju biti uspješne države, a ne one koje izbjegavaju probleme i misle da će njihovo zaduživanje plaćati drugi.
Slovenski Parlament u četvrtak i u petak odlučivat će o rebalansu ovogodišnjeg budžeta, prema kojem bi se budžetski rashodi smanjili za 1,1 milijardu eura od ranije planiranih te iznosili nešto više od 9 milijardi eura.
Izvor: Agencije