Počeli parlamentarni izbori u Alžiru

U Alžiru su u četvrtak počeli parlamentarni izbori, prvi od početka revolucije na sjeveru Afrike i prvi nakon ukidanja vanrednog stanja, dok je i dalje veliko nezadovoljstvo u zemlji.
Glasanje će biti obavljeno na 48.546 biračkih mjesta, a registrirano je gotovo 22 miliona birača.
Za mjesta u Narodnoj skupštini natječu se nezavisni i kandidati iz 44 stranke od kojih je 21 nova. Dvije vodeće stranke su Front nacionalnog oslobođenja (FLN) i Demokratsko nacionalno okupljanje (RND), koje vladaju u koaliciji od 2004, uz podršku predsjednika Abdelaziza Bouteflike.
Svoje kandidate istaklo je sedam islamističkih stranaka od kojih su tri: Pokret za društvo mira (MSP), Enahda (Preporod) i Pokret Al-Islah (Reforma) u koaliciji sa “Zelenim Alžirom”. Nadaju se osvojiti parlament prema uzoru na kolege iz Tunisa, Maroka i Egipta.
Sumnja mladih
Alžirska omladina, koju čine blizu tri četvrtine od 37 miliona stanovnika, suzdržana je po pitanju vjerodostojnosti izbora i zbog dubokog nepovjerenja u alžirsku politiku i političke klase.
U porukama koje mladi Alžici razmjenju putem društvene mreže Facebook jedni drugima dan izbora čestitaju riječima: “Sretan dan neglasanja!”
“Svaki put rezultati su bili namještani i zašto bi ovaj put bilo drugačije?”, pita se Ferhati.
Hacene Ferhati, aktivista Udruženja “SOS Disparus” koje se bori za pravdu u slučajevima alžirskih građana koji su nasilno odvedeni i nestali od vladinih snaga tokom građanskog rata 1990, također, neće izaći na glasanje.
“Odlučio sam da ne glasam, jer nas je alžirski režim lagao 50 godina”, rekao je za Al Jazeeru. “Svaki put rezultati su bili namještani i zašto bi ovaj put bilo drugačije?”, pita se Ferhati.
Kampanja usmjerena na nezaposlenost
Međutim, neki vjeruju da će ovi izbori, ipak, biti pošteni.
“Zapadne demokratije neće više dopustiti krivotvorenje volje naroda, tako da postoji tračak nade da ovi izbori neće biti lažirani”, rekao je Mustafa Bouchachi, advokat za ljudska prava.
Izbore na više od 48.000 biračkih mjesta prati 500 posmatrača iz EU-a, Afričke unije, Arapske lige i američkih organizacija.
U januaru 2011. u Alžiru su nakratko izbili socijalni neredi u kojima je bilo i žrtava, ali „arapsko proljeće“, koje je zahvatilo regiju prošle godine, uglavnom je zaobišlo ovu sjevernoafričku državu.
Izborna kampanja u Alžiru većinom je usmjerena na nezaposlenost, koja službeno iznosi 10 posto, ali se vjeruje da će se udvostručiti, naročito zbog visokih troškova stanovanja i drugih životnih troškova.
Biračka mjesta otvorena su u četvrtak u osam sati, mnoga su pod strogim policijskim nadzorom.
Državna televizija pokazala je uživo snimke birača kako ulaze na birališta čim su se vrata otvorila, a kako bi bili prvi koji su glasali.
Ukupno 500 posmatrača iz EU-a, Afričke unije, Arapske lige i američkih organizacija nadgledat će izbore u Alžiru.
Birališta će se zatvoriti u 21 sat po srednjoevropskom vremenu.
Izvor: Al Jazeera i agencije