Sukob ruskih zvijezda oko Putina

Sukob koji je izbio kada je ruska TV voditeljica verbalno napala poznatu glumicu zbog toga što je snimila promotivni video spot za predsjedničkog kandidata Vladimira Putina, zasjenio je raskošnu ceremoniju dodjele Nika nagrada Ruske akademije za film, što je u ponedjeljak izazvalo pažnju medija širom svijeta.
Sukob je izbio prilikom uručivanja nagrade Čulpani Hamatovoj, jednoj od najpoznatijih ruskih glumica i predsjednici uglednog humanitarnog fonda, koja je snimila predizborni spot za Putina.
Domaćin ceremonije i pristalica opozicije, TV voditeljica Ksenija Sobčak, zaprepastila je publiku otvoreno pitavši Hamatovu da li bi snimila spot za Putina da njena humanitarna organizacija nije u opasnosti.
Komentar na Twitteru
Pojavljivanje popularne glumice u Putinovom predizbornom spotu zabrinulo je neke od njenih obožavalaca, koje je šokirala podrška Putinu.
“Čulpana, znaš da se divim tvom talentu, darežljivosti i nježnosti, te da smatram kako si izvanredna osoba. Zbog toga te sada i ovdje pitam – da se ne baviš humanitarnim radom, da li bi podržala Putina kao kandidata ili bi se klonila političara?”, upitala je Sobčak.
Njeno pitanje izazvalo je gnjevne zvižduke publike, a jedan od glumaca stao je u odbranu Hamatove, koja vodi organizaciju za pomoć djeci oboljeloj od raka.
“Zašto ovo radiš?” – pitao ju je pozorišni glumac Jevgenij Mironov.
“To je samo pitanje”, uzvratila je Sobčak, kojoj je bilo vidno neprijatno.
Hamatova nije odgovorila na pitanje i rekla je samo da je svrha ceremonije dodjela umjetničkih priznanja.
Čak je i ekonomski savjetnik Kremlja, Arkadi Dvorkovič, kasnije komentarisao skandal.
“Posao domaćina je da vodi ceremoniju, zar ne? Ili ti to što imaš mikrofon u ruci daje pravo da se ponašaš kao huligan”, napisao je on na svom Twitter profilu.
U Putinovom predizbornom spotu pod nazivom “Zašto glasam za Vladimira Putina” pojavilo se više ruskih poznatih ličnosti, uključujući Hamatovu i dirigenta Valerija Gregijeva.
Vladajuća Jedinstvena Rusija (JR) mogla bi na narednom partijskom kongresu dobiti novog lidera, a to je predsjednik i budući premijer Dmitrij Medvedev, dok će aktuelni premijer i novi predsjednik Vladimir Putin stati na čelo Sveruskog narodnog fronta.
Tako tvrde ruski mediji pozivajući se na izvore iz JR, koji su tokom proteklog vikenda učestvovali na regionalnim partijskim seminarima, gdje je bilo riječi o podjeli stranke na tri platforme – građansku, liberalno konzervativnu i državno-patriotsku.
Iako javnost zasad spekulira o nekoliko različitih scenarija partijske reforme vladajuće stranke, eksperti navode da je najvjerovatnije da Putin ne želi više voditi i predstavljati partijsku strukturu od koje se maksimalno distancirao tokom protekle predizborne predsjedničke kampanje.
Putin je za vrijeme kampanje nastupao kao da je kandidat Sveruskog narodnog fronta, iako je zvanično istaknut kao kandidat JR, jer prema općoj ocjeni, nije želio da javnost povezuje njegovo ime sa JR, koja je prethodno na parlamentarnim izborima izazvala sumnje u regularnost pobjede.
Eksperti naglašavaju da Sveruski narodni front nije partija, kao da to vjerovatno neće ni postati, jer Putin ne želi da to bude stranka, kako bi se mogao potpuno ograditi od cjelokupnog političkog sistema.
Dva scenarija
Neimenovani izvori iz JR veruju da je moguće da će stranka dobiti novog lidera na idućem partijskom kongresu, a prema drugom scenariju ostavljaju mogućnost da JR sa svoje tri frakcije postane dio šire organizacije Sveruskog narodnog fronta.
Stručnjaci navode da mogućnost podjele JR na više frakcija treba posmatrati u kontekstu političke reforme, koja je poslije izmjene zakona o registriranju partija omogućila da na narednim izborima više desetina stranaka bude u konkurenciji za parlamentarne izbore.
JR je dobila najviše glasova (oko 49 posto) na parlamentarnim izborima u decembru prošle godine, ali su zvanični izborni rezultati izazvali nezadovoljstvo opozicije i dijela građana, koji su pokrenuli višemjesečni talas protesta optužujući vlast da je falsificirala izborne rezultate.
Prije izbora JR je imala dvotrećinsku većinu u parlamentu, a pad njene popularnosti najčešće se objašnjava ogromnim privilegijama i materijalnim bogatstvom do kojeg su za kratko vrijeme došli mnogi članovi ove partije.
Izvor: Agencije