SAD: Stambeni sektor ključ oporavka

U prva tri mjeseca ove godine američka privreda bilježi rast od 2,2 posto, najviše zahvaljujući potrošnji.
Postavlja se pitanje koliko će trajati taj trend, da li Amerikanci imaju dovoljno novca da i dalje pozitivno utiču na ekonomsku situaciju i da li Središnja banka preduzima ispravne poteze kako bi kontrolirala inflaciju.
Američki potrošači u ovom trenutku spašavaju ekonomiju, najviše trošeći na automobile, odjeću i namještaj.
Sve manje ušteđevine
Ali, ovaj optimizam umanjuje podatak da Amerikanci imaju sve manje ušteđenog novca što može biti značajan pritisak s kojim se sučeljava većina američkih kućanstava.
“Potrošnja čini 70 posto ukupne američke ekonomiju, a dvije stvari spriječavaju da potrošnja bude još veća. Jedna je što su ljudi još oprezni, a druga je nestabilni stambeni sektor. Sve dok se stambeni sektor ne stabilizira, što je spor proces, neće biti i konačnog ekonomskog oporavka. Potrošači će biti neodlučni čak i s jako niskim kamatnim stopama za kupovinu kuća i stanova”, kaže John Faraci, direktor tvrtke International paper.
Mnogi analitičari, pogotovo skeptici među njima, povećanu potrošnju u prva tri ovogodišnja mjeseca propisuju isključivo blagim zimskim mjesecima, javio je reporter Al Jazeere Ivica Puljić.
“Vremenska situacija nam je puno pomogla. Toplo vrijeme je omogućilo ljudima da ne gube radne dane, mogli su ići u kupovinu. Nije bilo snijega pa je prodaja automobila porasla. I pored takve situacije tijekom zime nismo zabilježili neki baš veliki ekonomski rast”, ističe David Levy, ekonomski analitičar.
Guverner američke Središnje banke Ben Bernanke kaže da banka neće oklijevati da opet otkupi državne dionice kako bi kamatne stope ostale niske ukoliko je to neophodno za ekonomsku stabilnost.
“Nastavit ćemo ocjenjivati situaciju, promatrati ekonomske prognoze, promatrati rizike, bez obzira na razinu neuposlenosti ili na inflaciju. Mi smo u potpunosti spremni poduzeti dodatne akcije kako bi postigli svoje ciljeve. Nećemo se ustručavati poduzeti dodatnu potporu ekonomskom oporavku”, naglašava Ben Bernanke, guverner Središnja banke.
Upozorenje na recesiju
Investitor Jim Rogers krivi upravo Središnju banku za rast inflacije:
“Središnja banka samo pogoršava situaciju i u svijetu i u SAD-u. Posudili su ogromne svote novca. Prije pet godina Središnja banka je imala oko 800 milijardi dolara vladinih obveznica, sada ih ima četiri puta više. Netko će morati za to platiti”.
Jim Rogers upozorava da bi Sjedinjene Države mogle ući u novu recesiju iduće godine koja će biti gora od prethodne, jer Amerika je sada opterećena ogromnim dugovanjima, neuposlenost je još visoka, a kriza u eurozoni još predstavlja globalnu opasnost.
Izvor: Al Jazeera.