Mađarska diskriminira i pritvara azilante

Politika Mađarske prema tražiocima azila, koje drži u pritvoru čak i do godinu dana, neuobičajeno je okrutna i odstupa od evropskih normi i međunarodnog prava, navodi se u izvještaju koji je objavio Visoki komesarijat Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR).
“Nijedna zemlja u centralnoj Evropi ne provodi tako ekstremne i oštre mjere kao Mađarska i ni iz jedne zemlje se ne čuje tako mnogo izvještaja o maltretiranju u pritvornim centrima”, rekao je predstavnik UNHCR-a za centralnu Evropu Gottfried Koefner.
Mađarska je prošle godine odbacila zahtjeve za azil blizu 450 ljudi, odnosno više od četvrtine ukupno predatih zahtjeva, i deportirala ih u Srbiju.
Mađarska se prema legitimnim tražiocima azila ophodi kao prema ilegalnim imigrantima i odbacuje veliki broj zahtjeva za azil bez njihovog detaljnog razmatranja, ističe UNHCR i potvrđuje da je dobio ozbiljne izvještaje o verbalnom i fizičkom zlostavljanju koje nad tražiocima azila provode čuvari u zatvorima.
“Tražioce azila, naprimjer, rutinski vraćaju u Srbiju, koju Mađarska pogrešno smatra sigurnom trećom zemljom za izbjeglice”, kazao je Koefner i dodao da nijedna druga zemlja Evropske unije ne smatra Srbiju pogodnom zemljom za vraćanje izbjeglica.
Prema podacima UNHCR-a, Mađarska je prošle godine odbacila zahtjeve za azil blizu 450 ljudi, odnosno više od četvrtine ukupno predatih zahtjeva, i deportirala ih u Srbiju.
Osuda Orbanove vlade
“Osobe koje se nalaze u bjekstvu i traže azil ne krše zakon. Međunarodni zakon ih, zapravo, štiti od progona”, ističe Koefner.
Vlada premijera Viktora Orbana 2010. godine je usvojila mjeru u skladu s kojom se imigranti, koji pretežno dolaze iz nasiljem pogođenih zemalja, kao što su Afganistan, Pakistan ili Somalija, smještaju u pritvor do odluke vlasti o njihovim zahtjevima za azil.
Mađarska vlada je usvojila zakone koji ograničavaju slobodu štampe, stavljaju beskućnike van zakona i umanjuju značaj nezavisnosti sudstva.
Izvještaj UNHCR-a najnoviji je u nizu osuda Orbanove vlade zbog ophođenja prema osnovnim pravima i slobodama.
Otkako je došla na vlast, u maju 2010. godine, mađarska vlada je usvojila zakone koji, kako kritičari kažu, ograničavaju slobodu štampe, stavljaju beskućnike van zakona i umanjuju značaj nezavisnosti sudstva.
UNHCR ističe da se Mađarska nalazi na jednom od glavnih tranzitnih puteva trgovine ljudima iz centralne Azije i Afrike, a da se mnogi imigranti koji u ovu zemlju stignu zapravo žele domoći zapadne Evrope.
Izvor: Agencije